Na Ukrajinu dorazili systémy protivzdušnej obrany Patriot zo Spojených štátov, Nemecka a Holandska, oznámil dnes námestník ukrajinského ministra obrany, generál Oleksandr Pavljuk. V utorok médiá informovali s odvolaním sa na web nemeckej vlády o dodávke nespresneného množstva odpaľovacích zariadení a rakiet Patriot z Nemecka.
"Tieto systémy protivzdušnej obrany umožnia ubrániť sa pred útokmi ruských striel s plochou dráhou letu a pred bezpilotnými lietadlami," napísal na sociálnej sieti generál Pavljuk a poďakoval partnerom za toto významné posilnenie protivzdušnej obrany Ukrajiny.
Ukrajinské úrady hlásia prakticky každý deň nové obete ruských náletov a raketových útokov v radoch civilistov.
Dodávku "patriotov pre patriotov" potvrdil tiež minister obrany Oleksij Reznikov, ktorý na Twitteri napísal, že prvýkrát požiadal o tieto zbrane počas návštevy USA v auguste 2021. Vtedy počul, že je to nemožné.
"Dnes je naša krásna ukrajinská obloha bezpečnejšia, pretože systémy protivzdušnej obrany Patriot dorazili na Ukrajinu. Naši obrancovia ich obsluhu zvládli tak rýchlo, ako len mohli. A naši partneri dodržali slovo," ocenil minister a poďakoval Američanom, Nemcom a Holanďanom. "Spoločne vyhráme," zdôraznil.
Patriotmi sú podľa hovorcu ukrajinského letectva Jurija Ihnaťa schopné ničiť ciele do vzdialenosti až 150 kilometrov. V prípade variantu Patriot PAC-3 sú dokonca schopní zostreliť balistické rakety, ako sú ruské rakety Iskander-M, do vzdialenosti 40 kilometrov, napísala agentúra Unian. Pripomenula, že šéf ukrajinskej diplomacie označil dodávku týchto zbraní za ďalší psychologický prelom svedčiaci o tom, že padlo ďalšie tabu ohľadom vyzbrojovania Ukrajiny.
Denník Ukrajinska pravda v utorok uviedol, že Nemecko sľúbilo Ukrajine odovzdať jednu batériu, ktorá zvyčajne číta od štyroch do ôsmich odpaľovacích zariadení. Z každého možno odpáliť štyri rakety. Výcvik v USA v obsluhe týchto zbraní ukončili ukrajinskí vojaci v marci.
Dodávku systému Patriot dnes potvrdila zákonodarcom v Berlíne nemecká ministerka zahraničia Annalena Baerbocková. Ministerka podľa agentúry AP tiež uviedla, že Nemecko dodalo druhý zo štyroch systémov protivzdušnej obrany stredného dosahu IRIS-T, ktoré vlani prisľúbilo.
Experti podľa AP varovali, že účinnosť systému Patriot je obmedzená a nemusí viesť k obratu vo vojne, aj keď posilní arzenál Ukrajiny proti jej väčšiemu nepriateľovi. Systém prvýkrát zaradili USA do výzbroje v 80. rokoch 20. storočia. Stojí približne štyri milióny dolárov za raketu a každé odpaľovacie zariadenie stojí asi desať miliónov dolárov. Za takúto cenu by nebolo výhodné používať Patriot na zostrelenie oveľa menších a lacnejších iránskych dronov, ktoré Rusko nakupuje a používa proti Ukrajine, upozornili analytici.
Bojovo bol systém prvýkrát nasadený v roku 1990 počas vojny v Perzskom zálive, a to v Izraeli a Saudskej Arábii, kde jeho účinnosť pri ničení irackých rakiet Scud sovietskej konštrukcie dosahovala podľa internetovej encyklopédie 40, respektíve 70 percent. Tieto údaje ale boli následne spochybňované ako nadsadené.
Ruská redakcia BBC cez víkend pripomenula, že podľa amerických tajných dokumentov, ktoré unikli na internet, sa ukrajinská protivzdušná obrana z 89 percent opiera o sovietske protilietadlové rakety Buk a S-300, ktorých zásoby dochádzajú. Ukrajinci okrem toho používajú tiež prenosné protilietadlové riadené strely a protilietadlové kanóny.