Tisícky ľudí dnes v Teheráne a ďalších iránskych mestách demonštrovali podporu Palestínčanom pri príležitosti Dňa Jeruzalema, ktorý v Iráne tradične oslavuje v posledný piatok moslimského pôstného mesiaca ramadánu. Ako každoročne účastníci manifestácií volali "Smrť Izraelu" a "Smrť Spojeným štátom" a niektorí pálili vlajky týchto dvoch krajín. Informovala o tom agentúra AP.
Demonštrácie v Teheráne sa dnes zúčastnili opäť aj vysokopostavení iránski činitelia, vrátane prezidenta Ebráhíma Raísího či predsedu parlamentu Mohammada Kalíbafa. "Palestínčania čelia zločinom Izraela, a ak predtým proti nemu bojovali kamene, teraz bojujú raketami," vyhlásil Kalíbaf, ktorý označil "sionistický režim" v Izraeli za "nepriateľa číslo jeden islamu i ľudstva". Mnohí demonštranti dnes niesli tiež palestínske vlajky a symboly libanonského šiitského hnutia Hizballáh.
Irán neuznáva štát Izrael a podporuje aj protiizraelské militantné skupiny Hamas a Hizballáh. Aj pre Izrael je Irán úhlavným nepriateľom.
Deň Jeruzalema začali v Iráne oslavovať od iránskej islamskej revolúcie z roku 1979, ktorá zvrhla režim šáha Mohammada Rezu Pahlavího. Odvtedy je v Iráne pri moci šiitské duchovenstvo.
Niektorí dnes v Teheráne niesli tiež transparenty s nápisom "Koniec Izraela je blízko" alebo "Palestína je osou jednoty moslimského sveta". "Budem ich podporovať, kým sa Izrael nestiahne z okupovaného územia Palestínčanov," citovala AP 20-ročnú študentku.
Jeruzalem, arabsky Al-Kuds (Mesto mieru), je posvätným mestom judaizmu, islamu a kresťanstva. Izrael považuje celé mesto za svoju metropolu, Palestínčania ale chcú pre svoj budúci štát za hlavné mesto východnú časť Jeruzalema, ktorú Izrael obsadil v šesťdňovej vojne v roku 1967 a anektoval ju. Túto anexiu medzinárodné spoločenstvo neuznáva. Práve vo východnom Jeruzaleme sa nachádza Chrámová hora, pri ktorej je pre Židov posvätná Stena nárekov a na ktorej je mešita Al-Aksá, odkiaľ údajne prorok Mohamed vstúpil na nebosa.
Tento rok sa iránske demonštrácie ku Dňu Jeruzalema konali v obzvlášť vyhrotenej situácii v Izraeli. Zostril ju brutálny zásah izraelskej polície z minulého týždňa v mešite Al-Aksá proti zabarikádovaným Palestínčanom s kameňmi, ktorí podľa polície chceli vyvolať násilnosti v deň, keď pre židov začal sviatok Pesach. Raziu v mešite odsúdili aj viaceré arabské krajiny a palestínske hnutie Hamas po ňom z Pásma Gazy ostreľovalo izraelské územie. Tri desiatky rakiet na Izrael vypálili aj radikáli z južného Libanonu, čo izraelská armáda pripísala tiež Hamasu. Izrael potom ostreľoval ciele Hamasu v Pásme Gazy aj v Libanone. Nasledovalo vzájomné ostreľovanie Izraela a Sýrie, kde Izrael dlhodobo cieli na základne skupín napojených na Irán.