Vo Francúzsku dnes protestovalo proti dôchodkovej reforme 380-tisíc ľudí, uviedlo ministerstvo vnútra. Podľa usporiadateľských odborov CGT bolo demonštrantov 1,5 milióna, pôvodne odborová organizácia uviedla, že účastníkov bolo "vyše milióna". Oba údaje potvrdzujú klesajúcu účasť na demonštráciách, dnes sa konalo ich 12. kolo. V piatok o osude reformy rozhodne Ústavná rada, môže ju celú alebo jej časť zmiesť zo stola.
Sprievod v Paríži išiel dnes po inej trase ako predtým, začínal pri budove opery. Podľa parížskej prefektúry prišlo vyjadriť svoju nespokojnosť s vládnymi penzijnými plánmi 42-tisíc ľudí. Odborový odhad je takmer desaťkrát vyšší, 400-tisíc účastníkov. V Paríži dnes polícia k 18.00 h zadržala 36 ľudí, zranených bolo desať príslušníkov ozbrojených síl, píše denník Le Monde. Na bezpečnosť demonštrácií po celom Francúzsku dohliadalo 11 500 policajtov, z toho 4200 v hlavnom meste.
Protesty v Nantes, kde bolo podľa polície 10-tisíc ľudí, sprevádzali násilnosti. Pri priechode davu pred prefektúrou začali ľudia hádzať predmety, polícia reagovala použitím slzotvorného plynu. Na policajtov tiež lietala zábavná pyrotechnika, agresívni účastníci sprievodu zapálili niekoľko ohňov. Nepokojný priebeh malo tiež stretnutie v Rennes, kde rovnako ako pri predchádzajúcich demonštráciách skončilo v plameňoch niekoľko popolníc a tentoraz tiež dve autá značky Tesla a Mercedes. Po oficiálnom ukončení pochodu sa niekoľko maskovaných ľudí vydalo do centra, útočili na policajtov, tí použili vodné delo.
Protesty narušili aj premávku na rieke Rýn, kde štrajkujúci zablokovali jedno zo zdymadiel, informovala agentúra Reuters. Protestné akcie tentoraz toľko nezasiahli dopravu, ale znovu sa k nim pridalo množstvo stredných škôl a univerzít, napísala agentúra AFP. Demonštranti dnes ráno na dve hodiny blokovali vjazd do rafinérie Feyzin pri Lyone.
Na dnes bolo ohlásených celkovo 270 akcií vrátane protestu popolárov. Tí okrem iného zablokovali spaľovňu odpadu južne od Paríža, odkiaľ nemohli vyjsť popolárske vozidlá. Vrecia s odpadkami dnes demonštranti navŕšili tiež pred sídlom Ústavnej rady, ktorá bude v piatok rozhodovať o tom, či reforma presadená bez súhlasu dolnej komory parlamentu nadobudne účinnosť.
"Mobilizácia sa ani zďaleka neskončila. Pokiaľ reformu nestiahnu, budeme v protestoch tak či onak pokračovať," povedala šéfka odborov CGT Sophie Binetová.
Od polovice januára Francúzi opakovane vychádzajú do ulíc, aby vyjadrili svoj nesúhlas s dôchodkovou reformou, ktorú presadil prezident Emmanuel Macron. Dôchodková reforma je podľa vlády nevyhnutná, inak hrozí krach dôchodkového systému. Okrem postupného zvýšenia veku odchodu do dôchodku zo 62 na 64 rokov sa má zvýšiť aj počet odpracovaných rokov potrebných na získanie plnej výšky penzie.