Americké ministerstvo spravodlivosti začalo vyšetrovať únik viacerých tajných amerických vojenských dokumentov, ktoré boli zverejnené na sociálnych sieťach. Uniknuté dokumenty ponúkajú čiastočný, mesiac starý prehľad o vojne na Ukrajine a amerických národných bezpečnostných tajomstvách týkajúcich sa Blízkeho východu a Číny. Podľa troch nemenovaných amerických predstaviteľov, ktorí hovorili s agentúrou Reuters, za únikom pravdepodobne stojí Rusko alebo proruskí aktéri.
"Boli sme v tejto záležitosti v kontakte s ministerstvom obrany a začali sme vyšetrovanie. Odmietame poskytnúť ďalší komentár," uviedol v piatok hovorca amerického ministerstva spravodlivosti.
Podľa analytikov mohlo uniknúť viac ako sto dokumentov. Plány sa šíria na Twitteri a na komunikačnej platforme Telegram, ktorá je široko dostupná v Rusku. Dokumenty týkajúce sa Ukrajiny boli zrejme v niektorých častiach upravené, podhodnocujú napríklad americké odhady zabitých ruských vojakov, čo by podľa analytikov mohlo naznačovať, že ide o ruskú snahu šíriť dezinformácie.
Americké zdroje agentúry Reuters priamo uviedli, že za únikom je pravdepodobne Rusko alebo proruskí aktéri, dodali, že ich hodnotenie je neformálne a nesúvisí s vyšetrovaním úniku. Americkí predstavitelia hovorili pod podmienkou zachovania anonymity vzhľadom na citlivosť tejto záležitosti a odmietli o dokumentoch hovoriť podrobnejšie.
Podľa denníka The New York Times však vypátranie zdroja úniku nebude zrejme ľahké. Dostatočné bezpečnostné oprávnenie na prístup k dokumentom majú podľa odhadu zdroja denníka "stovky, ak nie tisíce, vojakov a vládnych úradníkov". V uplynulých dňoch však ministerstvo obrany sprísnilo pravidlá pre prístup k utajeným dokumentom, uviedol zdroj.
Konkrétne bojové plány, napríklad ako, kedy a kde plánuje Ukrajina začať ofenzívu, dokumenty neobsahujú. Ponúkajú ale pohľad na to, čo ukrajinské jednotky potrebovali k 1. marcu. Spomínajú sa napríklad miery výdavkov na raketové systémy HIMARS.
Podľa analytikov denníka The New York Times uniknuté dokumenty ukázali, že Spojené štáty majú veľmi podrobný vhľad do ruských vojnových plánov. Dokumenty ukazujú, že USA boli schopné odovzdávať Ukrajine informácie o načasovaní ruských útokov a niekedy tiež konkrétne údaje o plánovaných cieľoch, čím napadnutej krajine uľahčili obranu.
"Dokumenty prezrádzajú, že americké spravodajské služby nielen špehujú Rusov, ale tiež odpočúvajú významných spojencov," dodáva list. Podľa neho sa americké rozviedky snažia sledovať vrcholných ukrajinských politických a vojenských predstaviteľov, aby získali jasnú predstavu o ukrajinskej stratégii boja. Dokumenty tiež obsahujú podrobnosti o debate medzi juhokórejskými predstaviteľmi o dodávkach delostreleckej munície vyrobenej v USA Kyjevu. Únik dokumentov by mohol viesť k menšej ochote spojeneckých rozviedok a armád zdieľať medzi sebou informácie. Správy o odpočúvaní spojencov by však mohli poškodiť diplomatické vzťahy s týmito krajinami, dodal americký denník.