Vzťahy medzi Švédskom a Maďarskom sú na nízkej úrovni, uviedol Gergely Gulyás, šéf kancelárie maďarského premiéra Viktora Orbána. Štokholm vyzval, aby podnikol kroky na posilnenie dôvery medzi oboma krajinami, napísala agentúra Reuters. Švédsko sa usiluje o členstvo v Severoatlantickej aliancii, práve Maďarsko a ešte Turecko švédske členstvo do NATO zatiaľ neschválili.
Podľa Gulyása má vládnuca maďarská strana Fidesz z členstva Švédska v NATO obavy. Tie sa podľa neho ešte zväčšili po tom, ako sa Švédsko a Fínsko nedávno pripojili k žalobe, ktorú proti Maďarsku podala Európska komisia. Budapešť v súčasnosti rokuje s Európskou komisiou, ktorá zadržiava Budapešti peniaze z fondov Európskej únie pre korupciu a obavy, že vláda porušuje demokratické práva. Premiér Orbán tieto obvinenia odmieta. "Súčasné švédsko-maďarské vzťahy (...) sú na veľmi nízkej úrovni a je potrebné urobiť kroky k posilneniu dôvery," uviedol Gulyás.
Po desiatky rokov neutrálne severské krajiny Fínsko a Švédsko požiadali o členstvo v NATO pred necelým rokom v reakcii na ruský útok na Ukrajinu. Kým fínsky vstup ratifikovalo všetkých 30 doterajších členov, Štokholm zatiaľ nemá súhlas Turecka a Maďarska. Fínsko sa stalo 31. členom Severoatlantickej aliancie v utorok.
Štokholm sa zatiaľ tureckého súhlasu nedočkal kvôli dodatočným tureckým požiadavkám ohľadom švédskeho prístupu k údajným kurdským teroristom na švédskom území. Pokiaľ ide o Budapešť, tak časti maďarských poslancov údajne prekáža, že niektorí švédski vládni predstavitelia majú vo zvyku ustavične spochybňovať stav maďarskej demokracie.
Opozičná poslankyňa Ágnes Vadaiová nedávno agentúre AP povedala, že maďarská vládna strana Fidesz používa zámienky, aby odsunula hlasovanie o vstupe Švédska do NATO až na apríl či dokonca máj. "Neexistuje žiadny skutočný dôvod, prečo nepodporiť tieto krajiny. Vstup do NATO by nemal byť záležitosťou osobných pocitov či vydierania, "uviedla Vadaiová, ktorá bývala štátnou tajomníčkou na ministerstve obrany.
Maďarský minister zahraničia Péter Szijjártó pred pár dňami uviedol, že ustavičná kritika Maďarska zo strany Západu v demokratických a kultúrnych otázkach spôsobila, že maďarská vláda sa zdráha ponúknuť podporu v praktických záležitostiach, konkrétne v posilňovaní NATO voči Rusku.