Rusi vybudovali na polostrove Krym desiatky zákopových systémov, ukazujú podľa denníka The Washington Post satelitné snímky spoločnosti Maxar.
Kilometre zákopov vznikli počas niekoľkých málo týždňov tiež pozdĺž pobrežia, hoci vylodenie ukrajinskej armády sa podľa analytikov javí ako málo pravdepodobné, podotýka denník.
Čoskoro budú Krym brániť
Ruská armáda sa podľa neho však zjavne pre každý prípad pripravuje na jarnú protiofenzívu, ktorú už niekoľkokrát ohlásil Kyjev bez toho, aby priblížil, na ktorú oblasť sa zameria.
"Ruská armáda zjavne chápe, že v blízkej budúcnosti bude musieť Krym brániť," okomentoval vznikajúce obranné konštrukcie ruský armádny analytik Jan Matvejev.
Zákopy vznikli napríklad pri obci Vitino na západnom pobreží alebo Medvedivka na severnom pobreží. Systém opevnení zahŕňa popri zákopoch tiež napríklad hlboké priekopy, ktoré majú slúžiť na zachytenie tankov a ďalších ťažkých vozidiel, alebo ihlanovité zábrany známe ako dračie zuby.
Jedno z najopevnenejších miest
Obranné konštrukcie pritom vznikajú na Kryme s nebývalou rýchlosťou, podčiarkuje denník. Napríklad pri Vitine boli podľa satelitných snímok vybudované v ráde dní. Sú tiež pozoruhodné čo do rozsahu - Krym je teraz podľa denníka jedným z najopevnenejších miest vo vojnovej zóne.
Satelitné snímky už v minulých týždňoch potvrdili masívne opevňovanie severozápadného pobrežia a Perekopskej šije, úzkeho pruhu krajiny spájajúceho polostrov so zvyškom Ukrajiny. To naznačuje, že Rusi sa obávajú možného vylodenia ukrajinských síl napríklad pri mestách Černomorskoje alebo Jevpatorija.
Podľa analytikov z Inštitútu pre štúdium vojny (ISW) ruské jednotky naberajú stále nových robotníkov. Podľa Mykolu Beleskova z Ukrajinského národného inštitútu pre strategické štúdiá rozsah obranných konštrukcií svedčí o tom, do akej miery sa Rusi o osud Krymu obávajú.
Krym je kľúčom k víťazstvu
Niektorí experti si myslia, že Krym by mohol byť hlavným cieľom pripravovanej jarnej ukrajinskej ofenzívy. Napríklad niekdajší veliteľ amerických pozemných síl v Európe Ben Hodges tvrdí, že práve Krym je hlavným kľúčom k ukrajinskému víťazstvu. „Pre Ukrajinu vedie cesta k víťazstvu cez Krym. To je kľúč. Je to rozhodujúci terén. Oslobodenie Krymu tento rok v tejto vojne všetko zmení,“ uviedol.
Na okupovanom polostrove sa nachádzajú ruské letiská, doky pre ponorky aj lode, systémy protivzdušnej obrany, radary a ďalšie objekty vrátane kasární a veliacich centier. Jeden z najväčších vojenských cieľov však predstavuje ruský prístav Sevastopoľ, ktorý je domovom ruskej čiernomorskej flotily, ktorá sa podieľa na raketových útokoch na ukrajinské územie.
Rusko anektovalo polostrov v rozpore s medzinárodným právom v roku 2014. Ukrajina sa odvtedy usiluje o navrátenie tohto územia a ukrajinskí predstavitelia dali od ruského vpádu na Ukrajinu v minulom roku niekoľkokrát najavo, že nepristúpia na rokovania s Ruskom dovtedy, kým sa jeho vojská stiahnu z celého ukrajinského územia vrátane Krymu.