Fínsko sa oficiálne stane 31. členom NATO v utorok. Oznámil to dnes úrad fínskeho prezidenta Sauliho Niinistöa. Informáciu podľa agentúry Reuters v Bruseli potvrdil tiež generálny tajomník aliancie Jens Stoltenberg. Podľa neho krok urobí Fínsko bezpečnejším a bezpečnejším podľa neho bude aj Švédsko, ktoré zatiaľ na prijatie do aliancie čaká. Podľa Stoltenberga rozšírenie posilní tiež samotnú Severoatlantickú alianciu.
Cestu Fínska do NATO minulý týždeň definitívne otvorila ratifikácia jeho členstva v tureckom parlamente. Turecko bolo poslednou krajinou, ktorá schválila pristúpenie severskej krajiny k aliancii. Turecko a tiež Maďarsko zatiaľ neratifikovali pričlenenie Švédska, ktoré vlani podalo prihlášku do NATO súčasne s Fínskom.
"Tu v sídle NATO prvýkrát vyvesíme fínsku vlajku. Bude to dobrý deň pre bezpečnosť Fínska, pre bezpečnosť severských krajín a pre NATO ako celok, "povedal dnes Stoltenberg novinárom v Bruseli. "Švédsko bude v dôsledku toho tiež bezpečnejšie," dodal.
Pre bezpečnosť aliancie bude podľa jej šéfa fínske členstvo prínosom najmä vďaka tomu, že fínska armáda je početná a moderne vybavená, navyše plánuje ďalšie nákupy vyspelej techniky vrátane amerických bojových lietadiel F-35. Fínsko je jednou z mála európskych krajín, ktorá neznižovala výdavky na obranu, povedal Stoltenberg.
Fínsky vstup do NATO bude podľa neho tiež zásadným odkazom ruskému vládcovi Vladimirovi Putinovi. Jeho cieľom pri ruskej invázii na Ukrajinu bolo zabrániť akémukoľvek rozširovaniu aliancie a oslabeniu jej prítomnosti vo východnej časti Európy.
"Dostáva sa mu pravý opak. Dostáva väčšiu prítomnosť NATO vo východnej časti aliancie a dostáva dvoch nových členov aliancie, Fínsko a Švédsko, "vyhlásil Stoltenberg na Putinovu adresu.
Prvou reakciou na ohlásený utorkový fínsky vstup bolo vyjadrenie námestníka ministra zahraničia Gruška. Ten podľa agentúry RIA uviedol, že Rusko navýši svoje vojenské kapacity na západe a severozápade krajiny.
Formálne dokončenie fínskeho prijatia v utorok zabezpečí odovzdanie ratifikačných listín Tureckom v bruselskej centrále NATO. Potom podpíše a odovzdá svoj súhlas so vstupom fínsky zástupca, načo sa Fínsko stane plnoprávnym členom aliancie.
Švédsko si na prijatie bude musieť počkať kvôli požiadavkám Turecka a Maďarska, ktoré zatiaľ jeho vstup neratifikovali. Stoltenberg však o jeho vstupe do NATO nepochybuje a vyhlásil, že ho podporujú všetky členské krajiny. Vstupom Fínska sa navyše ďalej zvýši švédska bezpečnosť, keďže obe krajiny sú vojensky veľmi prepojené, povedal šéf aliancie.
"Nemali by sme získať dojem, že Švédsko zostalo osamotené. Švédsko už je do veľkej miery v NATO, je integrované do jeho vojenských štruktúr. Spojenci sú pripravení rokovať," vyhlásil s odvolaním sa na bilaterálne dohody Štokholmu s radom aliančných krajín, ktoré mu sľúbili pomoc v prípade napadnutia.