Taiwanská prezidentka Cchaj Jing-wen prišla v nedeľu z Guatemaly do Belize, odkiaľ by mala cestou domov podľa zatiaľ nepotvrdených informácií ešte zamieriť do Los Angeles na stretnutie s predsedom americkej Snemovne reprezentantov Kevinom McCarthym. Belize a Guatemalu Cchaj Jing-wen navštívila ako posledné dve krajiny v Strednej Amerike, ktoré stále udržiavajú diplomatické styky s Taiwanom, informovala agentúra AFP.
V Guatemale sa Cchaj Jing-wen stretla s tamojším pravicovým prezidentom Alejandrom Giammatteiom, s ktorým okrem iného slávnostne otvorila nemocnicu v meste Chimaltenango, na ktorú podľa agentúry AFP prispel Taiwan 22 miliónmi dolárov.
Server televízie Deutsche Welle v nedeľu napísal, že výstavbu tejto nemocnice sprevádza korupčná kauza. Podľa televízie bol minulý mesiac zatknutý námestník ministerstva zdravotníctva Gerardo Hernández, ktorý je podozrivý zo sprenevery 8,5 milióna dolárov na falošný nákup vybavenia pre túto nemocnicu. Obvinený v tejto kauze je okrem iného aj riaditeľ nemocnice Gerardo Fuentes.
Taiwanská prezidentka sľúbila v Guatemale, že jej krajina bude v podpore svojich "demokratických spojencov" pokračovať. Agentúra AFP s odvolaním sa na guatemalskú vládu napísala, že "nevratná taiwanská pomoc" Guatemale v rokoch 2013 až 2021 predstavovala 90 miliónov dolárov, čo bolo podľa AFP o tri milióny viac ako pomoc tejto krajine od Európskej únie. V roku 2021 Taiwan s Guatemalou podpísal dohodu o ďalšej "nezvratnej pomoci" 60 miliónov dolárov na štyri roky.
Guatemalský prezident Giammattei čelí vo svojej krajine kritike kvôli tomu, že podľa niektorých bráni vyšetrovaniu korupčných káuz. Podľa denníka El País aj ľudskoprávna organizácia Human Rights Watch vo svojej poslednej správe za minulý rok konštatovala, že guatemalská vláda Alejandra Giammatteiho "prehĺbila úpadok demokracie" v krajine a bráni vyšetrovaniu rozsiahlej korupcie.
Taiwanská prezidentka zamierila do Strednej Ameriky krátko po tom, ako s jej krajinou v marci ukončila diplomatické styky honduraská vláda ľavicovej prezidentky Xiomary Castrovej. Tá ich v úrade od vlaňajšieho januára a Honduras tak diplomaticky obrátila k Číne, podobne ako to v posledných rokoch urobili ďalšie krajiny regiónu - Panama (2017), Salvador (2018), Dominikánska republika (2018) či Nikaragua. (2021).
Diplomatické styky s Taiwanom udržiava teraz podľa dostupných informácií trinásť krajín, väčšinou malých štátov v Karibiku či Mikronézii. Ostatné krajiny, vrátane Európskej únie či USA, považujú Taiwan za súčasť Číny, ale udržiavajú s ním obchodné vzťahy. Čína označuje Taiwan za jednu zo svojich provincií a hrozí mu vojenským zásahom v prípade vyhlásenia nezávislosti. Taiwan napriek tomu funguje od roku 1949 de facto nezávisle, má vlastnú vládu a demokratické zriadenie, zatiaľ čo v Číne pokračuje režim jednej strany. Peking kritizuje ostatné krajiny, keď rokujú s taiwanskými predstaviteľmi. Podľa Pekingu tak budí pozretie, že samostatnosť ostrova uznávajú.