Americké ministerstvo financií dnes oznámilo, že uvalilo sankcie na slovenského občana, ktorý sa podľa neho pokúsil sprostredkovať predaj severokórejských zbraní Rusku. Ašot Mkrtyčev (v anglickom prepise ministerstva financií USA ako "Ashot Mkrtychev") údajne koncom roka 2022 a začiatkom tohto roka spolupracoval so zástupcami KĽDR, od ktorých sa mal pokúsiť získať okolo 20 druhov zbraní a munície a tie neskôr predať Rusku výmenou za "obchodné lietadlá, suroviny a iné tovary" pre Severnú Kóreu. Rusko bolo podľa informácií amerického ministerstva pripravené dohodu uzavrieť a obdržanými zbraňami a muníciou nahradiť vybavenie, ktoré stratilo v bojoch na Ukrajine.
"Rusko na Ukrajine od začiatku vojny (24. februára 2022) prišlo o viac ako 9000 kusov ťažkej vojenskej techniky. Čiastočne aj vďaka medzinárodným sankciám a exportným obmedzeniam sa (ruský prezident Vladimir) Putin snaží čoraz zúfalejšie túto techniku nahradiť, "okomentovala opatrenia ministerka financií Janet Yellenová. Ruské rokovania s ľuďmi ako Mrktyv podľa Yellenovej ukazujú, že Putin sa obracia na dodávateľov "poslednej inštancie" ako sú KDLR a Irán.
Sankcie amerického ministerstva financií znamenajú pre Mkrtyčeva zmrazenie jeho všetkého majetku v Spojených štátoch. Postih potom podľa ministerstva môže čakať aj inštitúcie či osoby, ktoré by mu mohli pomôcť sankcie obísť, alebo s ním uzavrú "určité transakcie".
O možných dodávkach zbraní z KĽDR do Ruska informoval Biely dom už vlani v novembri. USA vtedy uviedli, že majú informácie o tajných dodávkach značného množstva delostreleckých granátov z KĽDR do Ruska a americká rozviedka o tom informovala už vlani v septembri. Severokórejská tlačová agentúra KCNA to vtedy s odvolaním sa na nemenovaného predstaviteľa ministerstva obrany KĽDR poprela a uviedla, že Severná Kórea nepredala Rusku zbrane a nemá to v pláne ani v budúcnosti.
Muž rovnakého mena, bývalý obchodník so zbraňami azerbajdžanského pôvodu, Ašot Mkrtyčev pritom figuruje vo viacerých slovenských kauzách z uplynulých 15 rokov. Portál Pluska.sk v roku 2021 pripomenul, že Mkrtyčev bol obžalovaný z objednávky vraždy v roku 2002, ktorú mal údajne odstrániť konkurenta v obchode so zbraňami a vojenským materiálom. Do väzenia však Mkrtyčeva poslal súd v Prešove len za marenie spravodlivosti, údajný podiel na vražde mu prokuratúra nepreukázala, plynie z textu portálu Nový čas z roku 2010, keď už bol tento muž opäť na slobode.
Ruské veľvyslanectvo vo Washingtone ani severokórejské zastúpenie pri OSN zatiaľ nereagovalo na žiadosť o komentár, uvádza Reuters.