Francúzsky prezident Emmanuel Macron sa ocitol pod paľbou kritiky po tom, čo si pri televíznom rozhovore o nepopulárnej dôchodkovej reforme dal dole zo zápästia hodinky, ktorých cena je odhadovaná na niekoľko tisíc eur. Podľa Macronovho tímu to prezident urobil, pretože mu hodinky "cinkali o stôl". S tým ale nesúhlasia jeho odporcovia, podľa ktorých hodinky dokazujú, že stratil kontakt s realitou.
Francúzsku zachvátili rozsiahle protesty a štrajky kvôli rozhodnutiu vlády postupne zvýšiť vek odchodu do dôchodku až na 64 rokov. Incident s hodinkami sa odohral v priebehu stredajšieho rozhovoru v hlavnom vysielacom čase, v ktorom Macron dôchodkovú reformu obhajoval. Keď položil predlaktie na stôl, ozvalo sa ťuknutie. Prezident následne dal ruky pod stôl a keď ich opäť dal hore, hodinky už nemal.
Macronov tím trvá na tom, že to bolo úplne nevinné. Na prezidenta sa však rýchlo zniesla kritika. Opozičná poslankyňa z ľavicovej Nepodrobenej Francúzska Clémence Guettéová, ktorá sa zapojila do protestov proti dôchodkovej reforme, na twitteri napísala, že keď prezident tvrdil, že ľudia s minimálnou mzdou majú nebývalú kúpnu silu, "záverečným záberom" bolo, ako si "dáva dole svoje krásne luxusné hodinky". "Ten muž je na smiech," dodala. "Prezident bohatých ešte nikdy nenosil svoje meno tak dobre," uviedla jej kolegyňa Farida Amraniová.
O presnej cene hodiniek sa vedú debaty. Niektoré zdroje uvádzali, že stoja 80-tisíc eur, podľa iných je ich skutočná cena 2400 eur.
Macron je dlhodobo kritizovaný svojimi politickými súpermi za podporu bohatých. Vo februári čelil kritike za to, že udelil Jeffovi Bezosovi, jednému z najbohatších mužov sveta, najvyššie francúzske vyznamenanie, zatiaľ čo ľudia v uliciach protestovali kvôli svojej neistej finančnej budúcnosti. Zároveň je podľa spravodajského serveru BBC ironické, že Macron sa niekedy označuje za "pána hodín", pretože rád určuje tempo francúzskej politiky.
Protesty proti francúzskej dôchodkovej reforme ešte zintenzívnili tento týždeň po jej schválení bez hlasovania parlamentu, ktorý len tesne nevyslovil nedôveru vláde. Kontroverzný postup vyvolal novú vlnu kritiky a vystavil vládu riziku zásahu zo strany francúzskej obdoby ústavného súdu.