Rwanda vyjadrila obavy z bezprostredne hroziacej "genocídy" voči rwandsky hovoriacemu obyvateľstvu východného Konga. S odvolaním sa na rwandského ministra zahraničia Vincenta Birutu o tom dnes informovala britská BBC. Biruta tiež obvinil medzinárodnú komunitu z toho, že napriek narastajúcemu násiliu na východe krajiny doteraz nezakročila. Kongo a Rwanda sa už niekoľko mesiacov navzájom obviňujú z podpory ozbrojených skupín pôsobiacich na konžskom území. Na etnicky motivované útoky na východe Konga upozorňovala aj OSN vlani v novembri a tento rok v januári.
"Uznanie genocídy ide ruka v ruke s zodpovednosťou zabrániť jej páchaniu. Zodpovednosť zasiahnuť je dôvodom, prečo niektorí medzinárodní aktéri váhajú s uznaním genocídy pripravovanej v Kongu," uviedol Biruta vo štvrtkovom prejave.
Vo východnom Kongu pôsobí viac ako 100 ozbrojených skupín, niektoré sa snažia získať kontrolu nad nerastným bohatstvom a iné vznikli na obranu svojich komunít. V oblasti aj naďalej pretrvávajú konflikty, ktoré sú dôsledkom etnickej rivality. Ozbrojený konflikt v Kongu podľa odhadov OSN vnútorne vysídlil 5,7 milióna ľudí a 26 miliónov ich uvrhol na prah hladomoru.
Osobitná poradkyňa generálneho tajomníka OSN pre prevenciu genocídy Alice Wairimuová Nderituová po minuloročnej návšteve Konga upozornila na šírenie prejavov nenávisti a nárast etnicky motivovaných útokov cieliacich predovšetkým na etnickú skupinu Banyamulenge (termín, ktorým sa od 80. rokov označujú Tutsiovia žijúci na severe konžskej provincie Kivu) a tiež častejšie komunitné násilie medzi niekoľkými ďalšími etnickými skupinami.
V januári potom Nderituová poukázala na rastúce násilie vo východokonžskej provincii Ituri, kde dochádza k hromadným vraždám, sexuálnym útokom, únosom, ničeniu majetku a útokom proti táborom pre vnútorne vysídlených ľudí. "Civilisti sú opäť masakrovaní na základe etnickej identity," uviedla v januári Nderituová a dodala, že treba urobiť všetko pre to, aby sa história neopakovala.
Kinshasa už niekoľko mesiacov obviňuje Kigali z podpory povstaleckej milície M23, ktorá bojuje na východe krajiny, čo rwandská vláda popiera. Naopak Rwanda viní Kongo zo spolupráce so rwandskou ozbrojenou skupinou FLDR, ktorá pôsobí na konžskom území, v susednej Rwande podnikla niekoľko útokov a je tiež obviňovaná z účasti na rwandskej genocíde z roku 1994. Hutuské milície pri nej vtedy zavraždili vyše 800-tisíc Tutsiovcov a umiernených Hutuov.