Humanitárna organizácia Lekári bez hraníc MSF dnes upozornila na rozsiahle ničenie zdravotníckych zariadení na Ukrajine a obe strany konfliktu vyzvala, aby civilistom nebránili v prístupe k zdravotníckej starostlivosti. Informovala o tom v tlačovej správe a textovom a obrazovom materiáli.
"Vojna na Ukrajine spôsobila obrovské škody a ochromila zdravotnícku infraštruktúru. To bude mať dlhodobý dopad na prístup ľudí k zdravotnej starostlivosti, "píše MSF. "Bojujúce strany musia rešpektovať medzinárodné humanitárne právo a dodržiavať svoje povinnosti chrániť civilné obyvateľstvo a civilnú infraštruktúru; nemocnice a ďalšie zdravotnícke zariadenia sa nikdy nesmú stať cieľom," vyzýva organizácia.
Lekári bez hraníc sa už skôr stali svedkami útokov na zdravotnícku infraštruktúru - vlani v apríli v juhoukrajinskom Mykolajive a v júni v Apostolovej vo Dnepropetrovskej oblasti, kde na tamojšie nemocnice dopadli kazetové bomby. Vlani na jeseň objavili tímy organizácie protipechotné míny nastražené vo vnútri fungujúcich nemocníc, ktoré ležia v oblastiach predtým okupovaných Ruskom. Ďalšie nemocnice okrem iného v okupovaných častiach Chersonskej alebo Doneckej oblasti našli lekári vyrabovaní so zničenými sanitkami a ďalšie vozidlá.
"V niektorých mestách a dedinách, kde pracujeme, je deštrukcia absolútna. Za 25 rokov práce vo vojnových zónach som videl podobnú deštrukciu v možno jednom či dvoch prípadoch - miesta ako Groznyj alebo Mosul. Niektoré územia na tisíc kilometrov dlhé frontové línie na Ukrajine boli skrátka vymazané z mapy. Naše tímy boli priamymi svedkami toho, ako sa domy, obchody, ihrisko, školy a nemocnice premenili na trosky," uviedol Christopher Stokes, vedúci misie Lekárov bez hraníc na Ukrajine.
MSF má tiež výpovede svedkov, podľa ktorých ruské jednotky vyvíjali nátlak na zdravotníkov, ktorých zatkli a vypočúvali. Lekári aj pacienti uviedli, že po ruskej okupácii ukrajinského územia bol zásadne obmedzený prístup k základným liekom a zdravotnej starostlivosti. Najväčší problém podľa nich predstavovalo obmedzenie pohybu, masívne ničenie zdravotníckych zariadení a nepredvídateľné správanie ruských vojakov.
Rusko vlani z troch smerov začalo masívnu inváziu na Ukrajinu, z časti ukrajinského územia dobytého v prvých mesiacoch vojny sa odvtedy pod nátlakom ukrajinskej protiofenzívy stiahlo. Aj napriek početným dôkazom a svedectvám Moskva opakovane tvrdí, že neútočí na civilné ciele.