Prezidenti a premiéri krajín Európskej únie začali dnes popoludní v Bruseli pravidelný summit, ktorého hlavnými témami sú ďalšia pomoc Ukrajine v obrane proti ruskej agresii a podpora zelenej európskej ekonomiky. Na úvod rokovaní sa s nimi na diaľku spojil ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj, aby im priblížil aktuálny vývoj vojny a ďalšie potreby svojej krajiny. Šéfovia únijných štátov budú hovoriť napríklad o možnostiach, ako urýchliť ďalšie dodávky munície a zbraní pre Kyjev alebo ako zlepšiť účinnosť doterajších protiruských sankcií.
Zelenského príhovor k prezidentom a premiérom krajín Európskej únie podľa nemenovaného únijného činiteľa trval asi desať minút, píše web Politico. Informovaný zdroj jej obsah zhrnul tak, že Zelenskyj vyzval na urýchlenie vojenskej pomoci, "inak sa vojna povlečie". Podľa spravodajcu Slobodnej Európy Rikarda Jozwiaka tiež ukrajinský prezident povedal, že by rád v Kyjeve usporiadal "summit o mierovom pláne", avšak vzhľadom na logistické úskalia takéhoto postupu lídrov Európskej únie požiadal, či by sa akcia mohla konať v niektorej z únijných metropol.
Lídri Európskej únie sa stretávajú tri dni po tom, ako sa zástupcovia vlád krajín bloku dohodli na uvoľnení dvoch miliárd eur na nákup delostreleckej munície. Niektorí politici najmä z východného krídla únie chcú zabezpečiť, aby európsky blok vyhradil zo svojich fondov peniaze aj na ďalšiu vojenskú podporu Kyjeva pri očakávanom pokračovaní bojov.
Hovoriť sa bude aj o urýchlení prijímacieho procesu Ukrajiny do Európskej únie. Časť štátov by rada videla začiatok prístupových rozhovorov ešte tento rok, po čom volá aj Kyjev, niektoré západoeurópske krajiny alebo Maďarsko ale chcú pozvoľnejšie tempo. Navrhnuté závery summitu hovoria o týchto témach všeobecne a podľa diplomatov sa od summitu nečaká žiadne zásadné rozhodnutie.
Vo večernom bloku čaká lídrov únijných krajín debata o tom, ako podporiť fungovanie jednotného trhu a prechod ku klimaticky zodpovednej ekonomike v čase, keď je Európska únia značne závislá od dovozu surovín a technológií z Číny a ďalších krajín.
Obavy tiež vyvoláva konkurencia čínskych a amerických firiem, ktorým Peking a predovšetkým Washington poskytujú štátnu podporu. Diskusia sa zameria aj na nedávny návrh Európskej komisie, ktorá chce zabezpečiť výrobu obnoviteľných technológií a získavanie surovín v Európe.