Rozhodnutie francúzskej vlády presadiť dôchodkovú reformu bez hlasovania parlamentu vyvolalo v noci na dnes násilné nepokoje. Počas spontánnych demonštrácií, na ktorých sa zúčastnilo niekoľko tisíc ľudí, horeli v Paríži a ďalších francúzskych mestách autá. Odbory dnes vyzvali zamestnancov na zosilnenie štrajkov a krátko zablokovali parížsky cestný okruh. V hlavnom meste ale už na príkaz ministra vnútra Géralda Darmanina začalo odpratávanie odpadkov, ktoré sa v niektorých štvrtiach hromadili kvôli štrajku popolárov, uviedla agentúra Reuters.
Darmanin uviedol, že polícia zatkla asi 310 ľudí, a sľúbil, že proti poťažistom zakročí. "Opozícia je legitímna, protesty sú legitímne, ale vyvolávanie chaosu nie," povedal rozhlasovej stanici RTL. "Stalo sa niečo zásadné, a to, že sa okamžite odohrala spontánna mobilizácia po celej krajine," okomentoval protesty líder ľavice Jean-luc Mélenchon.
Viac ako osem z desiatich ľudí nie je spokojných s rozhodnutím vlády vynechať hlasovanie v parlamente. Až 65 percent opýtaných si želá pokračovanie štrajkov a protestov, ukázal prieskum spoločnosti Toluna Harris Interactive pre rozhlasovú stanicu RTL.
Revízia dôchodkového systému zvyšuje vek odchodu do dôchodku vo Francúzsku o dva roky na 64 rokov, čo je podľa vlády nevyhnutné, aby systém neskrachoval. Vďaka reforme však budú môcť skôr odísť do dôchodku ľudia, ktorí začali pracovať veľmi mladí alebo vykonávali vysoko náročné povolania, napríklad v hlučnom prostredí či v noci. Po novom sa tiež bude započítavať materská či otcovská dovolenka. Okrem iného sa tiež zvýši minimálny starobný dôchodok na takmer 1200 eur.
Francúzska vláda Élisabeth Borneovej vo štvrtok použila článok 49.3 ústavy, vďaka čomu reformu prijala bez hlasovania parlamentu. Schválenie zákona teraz môžu poslanci zvrátiť len vyslovením nedôvery vláde, majú na to čas do dnešných 15:20. Pravdepodobnosť, že by sa roztrieštená opozícia dokázala zjednotiť a zvrhnúť vládu, je však malá. Pravicoví Republikáni vylúčili, že by sa pripojili k návrhom na vyslovenie nedôvery. Hlasovanie by sa pravdepodobne uskutočnilo začiatkom budúceho týždňa.
Minister práce Olivier Dussopt televízii BFM TV povedal, že zákon nakoniec bude prijatý, a bagatelizoval riziko, že by to mohlo podnietiť ďalší hnev. "Nepopieram ťažkosti, ktorým čelíme, ale vo chvíli, keď sa veci hýbu, musíme držať kurz," dodal.
Široká aliancia hlavných francúzskych odborov vyhlásila, že bude pokračovať v mobilizácii, aby sa pokúsila vynútiť si obrat v schválení reformy. Dnes sa konajú protesty v mestách vrátane Toulonu a ďalšie boli naplánované na víkend. Na budúci štvrtok je naplánovaný nový deň celoštátnych protestných podujatí.
Kým osem dní celoštátnych protestov od polovice januára a mnoho ďalších miestnych protestných akcií bolo doteraz prevažne pokojných, nočné nepokoje pripomínali protesty takzvaných žltých viest. Tie vypukli koncom roka 2018 kvôli vysokým cenám pohonných hmôt a donútili Macrona k čiastočnému obratu v otázke uhlíkovej dane.