Rusi sa snažia za cenu ohromných obetí útokmi smerom od Kreminny prelomiť ukrajinský obranný val, uviedol teraz už bývalý gubernátor Luhanskej oblasti Serhij Hajdaj. Strácajú podľa neho 30 až 100 ľudí denne. Napriek tomu nepoľavujú.
„Situácia je tu pre nás celkom zložitá, najmä smerom na Bilohorivku, pretože tam ruské okupačné sily sústredili svoje maximálne úsilie. Neustále tam vrhajú nové zálohy,“ povedal Hajdaj.
Do bojov sa zapájajú aj ruské profesionálne sily, námorníci aj parašutisti. Kým mohli, využívali ruské sily svoje najmodernejšie vybavenie, ako sú tanky T-90 a ruskou propagandou oslavovaného obrnenca prezývaného Terminátor. "V tento moment im T-90 došli," dodal Hajdaj, ktorého v utorok z neznámych dôvodov odvolal ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj.
Ukrajinskí vojaci nasadení na obranu nemenovanej dediny potvrdzujú ruské nasadenie. "Od začiatku februára vykonali asi 40 až 50 pokusov o útok," povedal agentúre Reuters veliteľ 110. bataliónu Andrij Tuman. „Všetky sme ich odrazili.“
Podľa Olexandra, veliteľa jednej z jednotiek, postupujú Rusi v palebných tímoch (najmenšia jednotka armády zahŕňajúca asi dva až päť vojakov). Ak ich Ukrajinci zlikvidujú, ihneď ich nahradí ďalšia vlna. „V noci vždy útočia pešo a my sedíme a pozeráme sa cez naše okuliare na nočné videnie a strieľame do nich,“ uviedol Olexandr.
Zdravotník Mychajlo Anest hovorí, že najostrejšie boje sa odohrali vo februári, keď za deň bolo zranených až 20 členov práporu. „Je tu veľa delostreleckej a mínometnej paľby,“ dodal.
Tak to je tá ruská ofenzíva...
Podľa Tumana zosilnené útoky pravdepodobne predstavujú ruskú ofenzívu, ktorú západní analytici očakávali na začiatku zimy. Myslí si, že Rusi sa snažia dostať ukrajinské sily do klieští podobne ako v Bachmute.
Vrchným bodom ruského obkľúčenia je zrejme cesta na Ukrajinou kontrolovaný Lyman západne od Kreminny, spodný bod je potom Soledar. Pokiaľ by Rusi úspešne vykonali svoj plán, otvorila by sa im cesta na západ.
„Toto je druhý hlavný smer po Bachmute. Je to pre nepriateľa veľmi zaujímavé, pretože ak prídu k Lymanu, za ním je potom Kramatorsk a Slovjansk,“ uvádza Tuman. „Preto sa snažia o túto oblasť bojovať s takou vervou. Je rovnako dôležitá ako Bachmut.“
„Už niekoľko týždňov ide o jednu z hlavných oblastí, čo sa týka ostreľovania delostrelectvom a raketovými systémami,“ povedal o situácii na línii Lyman-Kupjansk hovorca východnej skupiny ozbrojených síl Ukrajiny Serhij Čerevatyj. Za deň evidujú aj cez 400 útokov.
Vojenskí analytici sú však skeptickí, či Rusko bude schopné skutočne túto stratégiu docieliť, vzhľadom na to, že aj v Bachmute sa mu po mesiacoch urputných bojov darí postupovať len po malých krôčkoch.
„Vo februári sa im podarilo postúpiť o štyri kilometre. Nepriateľ by potreboval veľa síl, aby sa dostal na túto líniu (Slovjansk-Kramatorsk-Kosťantynivka), a preto si myslím, že to je nepravdepodobné, vzhľadom na straty, ktoré ruské jednotky už majú,“ uviedol ukrajinský vojenský expert Olexander Musijenko.
Ukrajinský prezident uviedol, že obrana obcí, ako je Bilohorivka, rozhodne o budúcnosti Ukrajiny. „Musíme zničiť vojenskú moc nepriateľa. A my ju zničíme,“ vyhlásil Zelenský. Priznal, že boje na východe krajiny sú „bolestné“.
Protiofenzíva ako nádej
Analytici sa obávajú, či nákladná obrana Bachmutu a ďalších miest nevyčerpá ukrajinské rezervy, ktoré Ukrajina chce použiť na jarnú protiofenzívu. Práve na ukrajinský protiúder obrancovia na fronte spoliehajú.
„Len 2-3 týždne nám budú stačiť na to, aby sme nazhromaždili dostatok síl na miernu zmenu situácie z obrany uviaznutej na mŕtvom bode na začatie protiofenzívy,“ povedal Hajdaj. Súčasné počasie podľa neho nenahráva ofenzíve ani jednej strany.
Vieru v ukrajinský protiúder vyjadruje aj Tuman. „Pripravujú veľa rezervných bataliónov, ktoré sa zapoja do protiofenzívy. Je jar a počasie nie je priaznivé. Verím, že v apríli to príde.“