Holandská vláda dnes oznámila, že v záujme národnej bezpečnosti plánuje obmedziť vývoz polovodičových technológií. Informovala o tom agentúra Reuters, podľa ktorej sú chystané pravidlá jedným z prvých oficiálnych prejavov toho, že Holanďania na podnet Spojených štátov obmedzia vývoz technológií do Číny.
Tento krok nasleduje po mesiacoch diskusií medzi Holandskom, USA a Japonskom. Washington sa pri nich snažil prinútiť spojencov k prijatiu podobných obmedzení, aké zaviedol v októbri s cieľom obmedziť schopnosť Číny vyrábať polovodiče. Administratíva prezidenta Joea Bidena vtedy uviedla, že jej cieľom je zabrániť pekinskej armáde v získavaní pokročilých čipov.
Holandská ministerka obchodu Liesje Schreinemacherová rozhodnutie oznámila v liste parlamentu. Spresnila v ňom, že obmedzenia budú zavedené do leta.
V liste nebola vymenovaná Čína, ktorá je kľúčovým holandským obchodným partnerom, ani významný dodávateľ výrobcov polovodičov, holandská spoločnosť ASML. Opatrenia sa však zrejme budú týkať tak ASML, ako aj Pekingu. List spomína technológiu firmy, hlbokú ultrafialovú litografiu, ktorá sa používa pri výrobe čipov.
Spojenectvo USA, Japonska a Holandska by takmer úplne Číne zamedzilo v nákupe vybavenia potrebného na výrobu špičkových čipov. Opatrenie Washingtonu obmedzilo dodávky od amerických dodávateľov zariadení Applied Materials, Lam Research a KLA. Japonská spoločnosť Tokyo Electron a holandská firma ASML sú ďalšími dvoma kritickými dodávateľmi, ktorých USA potrebovali na to, aby sankcie boli účinné.
Spoločnosť ASML očakáva, že bude musieť požiadať o vývozné licencie na najpokročilejší segment medzi svojimi strojmi s technológiou DUV. Jej finančný výhľad na tento rok by to nemalo ovplyvniť. ASML očakáva, že tržby v Číne sa tento rok budú držať na rovnakej úrovni ako vlani, teda okolo 2,2 miliardy eur. Firma očakáva zvýšenie celkových tržieb o štvrtinu. ASML nikdy do Číny nedodávala svoje najpokročilejšie stroje, ktoré používajú technológiu extrémnej ultrafialovej litografie.