Britské kráľovské námorníctvo dnes uviedlo, že vo februári s pomocou amerických síl zabavilo v medzinárodných vodách Ománskeho zálivu z pašeráckeho plavidla iránske zbrane, vrátane protitankových riadených striel. Informovala o tom agentúra AP, podľa ktorej loď pravdepodobne smerovala do Jemenu.
Británia uviedla, že plavidlo, ktoré sa vysokou rýchlosťou pohybovalo južne od Iránu, bolo v nočných hodinách odhalené bezpilotným sledovacím a prieskumným lietadlom americkej spravodajskej služby. Britské námorníctvo loď prenasledovalo, pretože ignorovala volanie vysielačkou, uviedlo britské ministerstvo obrany.
Plavidlo sa najprv pokúsilo doplávať do iránskych teritoriálnych vôd, ale bolo zastavené tímom kráľovskej námornej pechoty, ktorý sa potom nalodil na malú loď a podozrivé balíčky zabezpečili. Podľa úvodnej inšpekcie obsahovali iránske protitankové riadené strely a súčasti balistických rakiet stredného doletu.
Hoci Briti neidentifikovali miesto, kam by podľa ich podozrení mali zbrane putovať, americké námorníctvo incident opísalo ako udalosť "na trase, ktorá sa v minulosti používala na nezákonnú prepravu zbraní do Jemenu".
Vojna v Jemene, najchudobnejšej krajine arabského sveta, vypukla po tom, ako sa šiitskí povstalci Húsíovci, ktorých podporuje Irán, v roku 2014 zmocnili hlavného mesta Saná, odkiaľ vyhnali medzinárodne uznanú vládu prezidenta Abdar Mansúra Hádího. Na jej strane sa o rok neskôr do boja proti rebelom zapojila koalícia na čele so sunnitskou Saudskou Arábiou. Boje v krajine si vyžiadali životy viac ako 150-tisíc tisíc ľudí, vrátane 14 500 civilistov. V dôsledku vojny sa Jemen tiež ocitol na prahu hladomoru.
Rezolúcia OSN zakazuje dodávky zbraní jemenským povstalcom podporovaným Iránom. Teherán dlho popieral, že by povstalcov vyzbrojoval, hoci existujú fyzické dôkazy, vrátane zhabaných zbraní.
Viceadmirál piatej flotily amerického námorníctva Brad Cooper uviedol, že ide o "siedmy prípad zadržania nelegálnych zbraní alebo drog za posledné tri mesiace a ďalší príklad rastúcej zlovoľnej námornej činnosti Iránu v celom regióne". Za ten čas námorníctvo a spojenci zabavili viac ako 5000 zbraní, 1,6 milióna nábojov, 30 protitankových striel a ďalšie zbraňové komponenty.