Prokuratúra bude stíhať bývalého premiéra Giusseppa Conteho, bývalého ministra zdravotníctva Roberta Speranzu a ďalších vysokých činiteľov v súvislosti s prvou vlnou pandémie covidu-19 v severotalianskom Bergame a okolí. To patrilo k najpostihnutejším európskym oblastiam na jar roku 2020 a koronavírus tam mal na svedomí tisíce mŕtvych. Podľa prokuratúry vysokí činitelia neprijali primerané opatrenia, aby zabránili šíreniu nákazy, píše denník Corriere della Sera. Conte povedal, že je pripravený spolupracovať s justíciou.
Prokuratúra sa domnieva, že vtedajší vysokí predstavitelia na úrovni centrálneho štátu a regiónu Lombardie neurobili všetky potrebné kroky, aby zamedzili šíreniu nákazy. Predovšetkým sa im vyčíta, že neuvalili medzi koncom februára a začiatkom marca roku 2020 tvrdú karanténu na mestečká v okolí Bergama, kde sa nákaza šírila najsilnejšie. Podľa prepočtov expertov mohlo včasné vyhlásenie "červených zón" v týchto oblastiach zachrániť niekoľko tisíc životov.
Conte spolu s predstaviteľmi svojej vtedajšej vlády a regiónu Lombardie budú okrem iného stíhaní za neúmyselné spôsobenie pandémie či zabitie.
Bývalý premiér uviedol, že chce s justíciou spolupracovať. Dodal, že počas "jedného z najťažších období v dejinách (Talianskej) republiky" rokoval so svedomitosťou a zmyslom pre zodpovednosť. Podobne sa vyjadril aj bývalý minister zdravotníctva Speranza.
Medzi februárom a aprílom roku 2020 Bergamo a okolie vykázali o zhruba 6000 úmrtí viac, ako koľko je dlhodobý priemer. Niektoré týždne bola situácia v oblasti taká tragická, že márnice boli preplnené a rakvy odvážali kolóny vojenských vozidiel.
Po prvej vlne pandémie sa na justíciu obrátili niektorí príbuzní ľudí, ktorí zomreli kvôli covidu-19, čím sa začalo vyšetrovanie. Tvrdili, že na začiatku bola reakcia úradu na epidemiologickú situáciu príliš váhavá a pomalá.