Šéf kancelárie maďarského premiéra Viktora Orbána dnes naznačil možné ďalšie meškanie schválenia vstupu Fínska a Švédska do NATO. Hlasovanie by sa podľa neho mohlo uskutočniť až v druhej polovici marca, informovala agentúra Reuters. Maďarský parlament má nadchádzajúci týždeň začať debatovať o ratifikácii vstupu dvoch severských krajín do aliancie.
Fínsko a Švédsko podali žiadosť o vstup k Severoatlantickej aliancii spoločne vlani v reakcii na ruskú inváziu na Ukrajinu, ktorá zmenila dlhodobé postoje tamojších vlád i obyvateľov k otázke členstva v NATO.
Vstup dvojice severských štátov musia ratifikovať všetci súčasní členovia. V 28 prípadoch sa to tak už stalo. Zostáva len Maďarsko, ktoré sa snaží s Ruskom naďalej udržiavať dobré vzťahy a odmieta posielanie zbraní pre Ukrajinu cez svoje územie, a hlavne Turecko.
Orbán v piatok vyjadril obavy ohľadom členstva Švédska a Fínska v NATO. Okrem iných výčitiek obvinil obe krajiny z šírenia "úplných klamstiev" o zdraví demokracie a právneho štátu v Maďarsku. Podľa Orbána je potrebné ďalších rozhovorov medzi parlamentnými skupinami, kým budú zákonodarcovia hlasovať o vstupe oboch krajín do NATO.
Legislatívny program zverejnený na internetovej stránke parlamentu ukázal, že konečné hlasovanie o ratifikácii vstupu Fínska a Švédska do NATO by sa mohlo uskutočniť v týždni od 6. marca. Dnes však Orbánov poradca Gergely Gulyás uviedol, že by mohlo byť potrebných ešte viac času.
"Parlament to zaradí do programu v pondelok a na budúci týždeň začne prerokúvať legislatívu," povedal Gulyás na tlačovej konferencii. "Na základe maďarského postupu trvá prijímanie legislatívy asi štyri týždne, takže z toho vyplýva, že parlament o tom môže hlasovať niekedy v druhej polovici marca, v týždni od 21. marca," dodal. Vlani v júli Orbánovi zákonodarcovia presadili legislatívu upravujúcu zvýšenie daní pre malé podniky za iba dva dni, poznamenal Reuters.