Mjanmarská vojenská vláda vyhlásila v nepokojných častiach krajiny stanné právo. Týka sa predovšetkým miest, kde armáda zvádza intenzívne boje s povstalcami, ktorí sa hlásia k etnickým menšinám či prodemokratickým silám. Informovala o tom dnes agentúra AP. V stredu junta predĺžila v celej krajine výnimočný stav, čo bude znamenať ďalší odklad volieb pôvodne ohlásených na august.
Stanné právo bude podľa mjanmarských úradov platiť v 37 správnych celkoch, ktoré sa nachádzajú v ôsmich zo 14 oblastí a štátov Mjanmarska. Jedenásť lokalít je v Sakainskej oblasti a o sedem v Čjinskom štáte na severozápade krajiny.
Stanné právo je podľa úradov potrebné na zlepšenie bezpečnostnej situácie. V miestach, kde nadobudlo účinnosť, dáva armáde neobmedzenú moc. Občania budú môcť byť predvolaní pred vojenský súd, ak budú obvinení napríklad z porušenia protiteroristického zákona, vlastizrady, vraždy, znásilnenia, ale aj z poburovania, korupcie, nezákonného združovania alebo z porušenia mediálneho či imigračného zákona. V niektorých prípadoch im môže hroziť až doživotné väzenie či trest smrti, pričom odvolanie nebude možné, uviedla agentúra AP.
Mjanmarská vláda národnej jednoty zostavená odporcami vojenského prevratu vyjadrila obavy, že armáda bude pod zámienkou stabilizácie krajiny viac mučiť a zabíjať.
Od 1. februára minulého roku, keď bola pri vojenskom puči zvrhnutá vláda civilnej líderky Do Aun Schan Su Ťij, vedie junta krvavú kampaň proti svojim odporcom. Zabitých bolo takmer 2300 civilistov a vyše 15-tisíc ľudí bolo zatknutých, uvádza miestna mimovládna organizácia AAPP.