Kosovský premiér Albin Kurti dnes vyzval, aby všetky štáty Európskej únie a Severoatlantickej aliancie uznali jeho krajinu. Krok by mal byť súčasťou medzinárodnej snahy o urovnanie vzťahov Kosova so Srbskom, povedal predseda kosovskej vlády stanici Rádio Slobodná Európa/Rádio Sloboda (RFE/RL). Z krajín EÚ Kosovo neuznávajú Slovensko, Španielsko, Rumunsko, Grécko a Cyprus.
Podľa Kurtiho si uzavretie dohody o narovnaní vzťahov Kosova so Srbskom, ktorú vypracovala Európska únia, vyžiada zmenu postoja členských štátov, ktoré samostatné Kosovo neuznávajú. "Potrebujeme úplné uznanie vo vnútri EÚ a NATO, do ktorých chceme vstúpiť," uviedol Kurti.
Plán na riešenie sporov medzi Kosovom a Srbskom priplávali vlani v lete Francúzsko a Nemecko. Dokument, ktorý nie je verejný, predložili obom balkánskym krajinám. Podľa tlače dohoda neobsahuje oficiálne uznanie Kosova zo strany Srbska. Kurti považuje text za dobrý odrazový mostík na ďalšie rokovania.
"Z našej strany akákoľvek dohoda bez plného vzájomného uznania nie je dohodou o plnej normalizácii vzťahov," povedal šéf kosovskej vlády. Dodal, že únijný text nie je podľa neho konečnou dohodou so Srbskom.
Srbsko vlani oznámilo, že obnovilo svoju diplomatickú kampaň, ktorej cieľom je oduznanie samostatnosti Kosova. Na začiatku januára srbský prezident Aleksandar Vučić vyhlásil, že uznanie samostatného Kosova odvolalo deväť krajín, a to hlavne v Afrike. Podľa Belehradu nezávislosť Kosova uznáva 84 krajín a 106 krajín má opačný postoj.
Pri troch štátoch nie je ich diplomatická pozícia jasná. Cez svojich medzinárodných spojencov Srbsko blokuje prijatie Kosova do radu medzinárodných organizácií.
Kosovo vyhlásilo nezávislosť od Srbska v roku 2008. Stalo sa tak necelých desať rokov po tom, čo Belehrad stratil nad touto autonómnou oblasťou kontrolu v dôsledku vojny a náletov NATO. Srbsko nezávislosť neuznáva a Kosovo stále považuje za súčasť svojho územia. So samostatnosťou nesúhlasí tiež napríklad Rusko a Čína, ktoré majú v Bezpečnostnej rade OSN právo veta.