Ruský prezident Vladimir Putin nemá strach zo Severoatlantickej aliancie, ale bojí sa myšlienky slobody, ktorá sa priblížila k hraniciam Ruska, vyhlásila Oleksandra Matvijčuková, šéfka ukrajinského Centra pre občianske slobody.
To bolo vlani spolu s ruskou mimovládnou organizáciou Memorial, bojujúcou za ľudské práva, a bieloruským disidentom Alesom Bjaljackým ocenené Nobelovou cenou za mier.
Vojna Ruska proti Ukrajine sa "nezačala vo februári 2022, ale vo februári 2014, keď Ukrajina získala šancu na rýchlu demokratickú transformáciu," myslí si Matvijčuková. Putin v snahe zastaviť Ukrajincov na tejto ceste okupoval Krym a časť Doneckej a Luhanskej oblasti v Donbase na východe Ukrajiny, dodala počas prednášky v Kyjeve, o ktorej informovala agentúra Interfax-Ukrajina.
Demokratická transformácia Ukrajiny
Ukrajinské víťazstvo vo vojne podľa aktivistky nemôže spočívať len vo vytlačení ruských vojsk za hranice krajiny a oslobodení okupovaných území, ale musí zahrnúť aj demokratickú transformáciu Ukrajiny.
"Nemáme čas odložiť túto úlohu demokratickej premeny krajiny na dobu, keď sa vojna skončí," povedala. Zdôraznila, že by nemalo zmysel vojnu vyhrať, ale premeniť sa na ďalšie Rusko. Vojna sa podľa nej nevedie medzi dvoma krajinami, ale medzi autoritárstvom a demokraciou.
"Putin chce presvedčiť celý svet, a nie len Ukrajinu, že demokracia, ľudské práva a právny štát sú falošné hodnoty, pretože nikoho vo vojne nechránia," povedala.
Vojnové zločiny
Matvijčuková vyzvala tiež na vylúčenie Ruska z Bezpečnostnej rady OSN za systematické porušovanie Charty OSN a tiež nabádala vytvoriť špeciálny tribunál, ktorý by súdil Putina, bieloruského vodcu Alexandra Lukašenka a ďalších podozrivých zo spáchania vojnových zločinov.
Rusko podľa nej využíva vojnové zločiny ako metódu vedenia vojny, aby obyvateľstvo trpelo - a táto krutosť má potlačiť ukrajinský odpor, ale v tom sa Rusko prepočítalo. Potrestaní by mali byť nielen všetci Rusi, ktorí sa vojnových zločinov dopúšťajú "vlastnými rukami", ale aj vojenské velenie a politické vedenie Ruska vrátane Putina.
Matvijčuková dúfa, že terajšia generácia Ukrajincov je posledná, ktorá musí platiť takú vysokú cenu za slobodu, demokraciu a ľudské práva. "Musíme prevziať túto zodpovednosť a nesmieme ju preložiť na naše deti," zdôraznila.