Británia zaostáva za globálnymi konkurentmi, pokiaľ ide o rast takzvaných zelených investícií. Upozornila na to v pondelok vplyvná lobistická skupina Konfederácia britského priemyslu, ktorá zároveň vyzvala vládu, aby prijala opatrenia na zmiernenie recesie. Informujeme o tom na základe správy AFP.
Konkrétne šéf CBI Tony Danker sa chystá vo svojom prejave, ktorého časti získali médiá, vyzvať ministra financií Jeremyho Hunta, aby prijal "veľké rozhodnutia" o ekologických investíciách s cieľom "rozbehnúť hospodársky rast". Plánuje pritom poukázať na fakt, že medzinárodná konkurencia v Európe, Ázii a Spojených štátoch robí všetko pre takzvaný zelený rast.
Podľa Dankera je načase, aby aj vláda v Londýne prijala tieto ťažké rozhodnutia, ktoré prinesú dynamiku. A nielen na obmedzenie negatívnych dôsledkov recesie v tomto roku, ale aj na to, aby Británia v budúcnosti skutočne rástla.
Spresnil, že Británia zaostáva za Nemcami pri tepelných čerpadlách, izolácii a modernizácii budov, za Francúzmi pri budovaní infraštruktúry nabíjania elektrických vozidiel, za USA v projektoch zachytávania a ukladania uhlíka a za všetkými tromi krajinami v otázke financovaní vodíka.
CBI vypočítala, že Spojené kráľovstvo smeruje k tomu, že do roku 2030 príde v rámci hospodárskeho rastu odhadom o 4,91 miliardy eur v dôsledku nedostatočných investícií do zelených technológií.
Danker plánuje preto vyzvať vládu, aby uvoľnila plánovanie a reguláciu, aby pomohla stimulovať dopyt po ekologickejších technológiách. A tiež, aby nahradila daňovú úľavu na kapitálové investície, ktorá vyprší začiatkom apríla, podporou zelených investícií. Vláda už dlho sľubuje, že do roku 2050 bude Británia uhlíkovo neutrálna.