Turecký prezident Recep Tayyip Erdogan dnes kritizoval britský týždenník The Economist za tvrdenie, že Turecko je "na pokraji diktatúry". Týždenník vo štvrtkovom obsiahlom článku venovanom Turecku napísal, že čím dlhšie je Erdogan pri moci, tým viac sa prejavuje ako autokrat. Obklopuje sa podľa neho tiež ľuďmi, ktorí mu nie sú schopní odporovať, a premenil médiá na prostriedky štátnej propagandy. Turecko tento rok čakajú parlamentné a prezidentské voľby, v ktorých bude Erdogan usilovať o ďalší mandát na čele štátu.
"S blížiacimi sa voľbami by mohlo Erdoganovo správanie premeniť terajšiu chybnú demokraciu na diktatúru so všetkým, čo k tomu patrí," uviedol The Economist. "Čím dlhšie je Erdogan pri moci, tým väčší autokrat sa z neho stáva," dodal britský týždenník. Napísal tiež, že turecký prezident premenil väčšinu médií na prostriedok štátnej propagandy a zneužil súdy na prenasledovanie svojich oponentov. Erdogan však podľa týždenníka nemá tohtoročné znovuzvolenie do funkcie prezidenta isté, ak sa opozícii podarí vyslať do volieb hlavy štátu spoločného kandidáta.
"Určujú snáď osud Turecka britské noviny? "spýtal sa dnes Erdogan pri rozhovore s novinármi a dodal: "Osud Turecka určí môj ľud. "Na twitteri reagoval aj prezidentov hovorca Fahrettin Altun, ktorý článok v týždenníku The Economist označil za "klišé, dezinformáciu a arogantnú propagandu".
Britský týždenník tiež poukázal na zhoršujúci sa stav tureckej ekonomiky. Zlá ekonomická situácia je podľa The Economist aj výsledkom toho, že Erdogan nemá vo svojom okolí ľudí, ktorí by boli schopní mu oponovať. Prezident tak presadzuje "úplne praštenú" menovú teóriu, že infláciu možno zmierniť znižovaním úrokových sadzieb.
Na tvrdší postup úradov voči oponentom pred nadchádzajúcimi voľbami poukázala minulý týždeň aj mimovládna organizácia Human Rights Watch. Vláda sa podľa nej napríklad snaží rozpustiť druhú najväčšiu opozičnú Ľudovú demokratickú stranu. Podľa kritikov je politicky motivovaný tiež súd s istanbulským starostom EkremOm Imamogluom, ktorý bol v decembri odsúdený za urážku volebnej komisie. Ak by odvolacie súdy rozsudok potvrdili, tak by Imamoglu, ktorý je považovaný za jedného z najvážnejších Erdoganových súperov v prezidentskom klání, nemohol kandidovať ani ďalej pôsobiť na čele radnice najväčšieho tureckého mesta.
Celú politickú kariéru prezidenta Erdogana ale The Economist nevníma negatívne. "V prvých rokoch Erdoganova vláda zaručila krajine politickú a ekonomickú stabilitu, ktorá jej chýbala desaťročia. Pristrihol krídla generálom, ktorí sa príliš často miešali do politiky a vykonávali prevraty, "uviedol týždenník s tým, že na začiatku svojej vlády Erdogan tiež presadil ekonomické reformy a podporoval zmierenie s Kurdmi.