Krym a Donbas sú časti Ukrajiny, povedal v rozhovore s agentúrou Bloomberg srbský prezident Aleksandar Vučić. Srbský líder, ktorý sa v nedávnych rokoch so svojím ruským náprotivkom Vladimirom Putinom často osobne stretával, tiež uviedol, že s Putinom už "mnoho mesiacov" nehovoril.
Srbsko je tradične jedným z najbližších spojencov Ruska v Európe. V poslednom čase sa však snaží udržať si od Moskvy určitý odstup a vojna na Ukrajine vnáša do rusko-srbských vzťahov napätie, poznamenala agentúra Bloomberg.
"Pre nás je Krym Ukrajina a Donbas je Ukrajina. A tak to tiež zostane, "uviedol Vučić. "Od samého začiatku sme hovorili, že nie sme schopní a nemôžeme podporiť ruskú inváziu na Ukrajinu," dodal prezident, ktorý podľa agentúry v minulosti bral hodiny ruštiny, aby mohol s ruským lídrom rokovať napriamo.
Srbsko je kandidátom na členstvo v Európskej únii, popri Západe sa však snaží usilovať aj o dobré vzťahy s Ruskom. Vučičove výroky však podľa Bloombergu svedčia o tom, že odkedy Rusko rozpútalo pred zhruba 11 mesiacmi vojnu na Ukrajine, sa Belehrad od Moskvy postupne odkláňa.
Srbsko polostrov Krym ako súčasť Ruska nikdy formálne neuznalo, zároveň sa ale odmietlo pripojiť k sankciám, ktoré voči Rusku v súvislosti s anexiou polostrova zaviedla Európska únia. V minulosti tiež hlasovalo proti rezolúciám OSN, ktoré vyzývali Rusko na stiahnutie síl z polostrova. Rusko na oplátku opakovane odsúdilo vyhlásenie nezávislosti Kosova od Srbska a stavia sa proti pokusom Kosova pristúpiť k medzinárodným inštitúciám, poznamenal server Balkan Insight.
Belehrad sa nepripojil ani k novým západným sankciám, ktoré sa usilujú o ukončenie vojny na Ukrajine cestou ekonomickej izolácie Ruska. Vučić podľa Bloombergu sankcie odmieta kvôli tomu, že Rusko Srbsko podporuje vo veci Kosova a tiež kvôli vlastnej srbskej skúsenosti s ekonomickou izoláciou. Rusko okrem toho dodáva do krajiny zemný plyn za nižšiu ako trhovú cenu.