Ukrajinská tajná služba SBU identifikovala šiestich ruských vojakov, ktorých podozrieva z účasti na raketovom útoku na deväťposchodový obytný dom v Dnipre. Víkendový útok si podľa ukrajinských úradov vyžiadal najmenej 44 civilných obetí a vyše 75 zranených.
Denník Ukrajinska pravda uviedol, že SBU stíha týchto vojakov pre podozrenie z vojnového zločinu podľa článku 438 Trestného zákona.
Investigatívny web Važnyje jistotii sa pokúšal niektorých z nich osloviť. Potenciálni páchatelia boli zväčša skúpi na slovo, novinárom sa však vyjadrili – hoci každý po svojom.
„Ukrajina je ruský región“
SBU tvrdí, že na útoku sa podieľali veliteľ 52. pluku bombardovacieho letectva plukovník Oleg Timošin, veliteľ leteckého oddielu 52. pluku major Alexej Ivanenko, náčelník štábu perute leteckej skupiny Dmitrij Golenkov, navigátori Denis Grigorjev a Dinar Nazirov a náčelník 52. pluku pre výzbroj Jevgenij Pocelujev.
Najdlhšie hovoril Dmitrij Golenkov, ktorý je podľa SBU náčelníkom štábu. Na otázku ohľadom Dnipra odpovedal protiotázkou, komu patrí Krym.
"Zdržte sa s ostreľovaním Dnepropetrovska (ruský názov Dnipra, zastaralý ukrajinský názov mesta, pozn. red). Chápem, na čo sa chcete opýtať. Ale ja som človek Ruskej federácie, ruská ústava je pre mňa veľmi dôležitá. Chcem sa vás ako novinárov opýtať, prečo mi voláte. Mali by ste mi povedať, že Krym – to je Rusko. Prečo to nehovoríte?"
"Povedal som, že štyri subjekty (anektované ukrajinské oblasti, pozn. red.) a Krym sú naše. Čo s tým má spoločné Ukrajina? Ukrajinu neriešim. Ukrajina to je iný, samostatný štát," uviedol Golenkov.
Zároveň tvrdí, že Ukrajina ostreľovaním Doneckej, Chersonskej, Záporožskej oblasti a Krymu ostreľuje ruské územie. Pri rozhovore sa zároveň oboril na pýtajúcu sa novinárku: "Vy, dievčina, ste zrejme z Ukrajiny. V Rusku sa novinári takéto otázky nepýtajú - novinári tam totiž otázky nekladú vôbec."
V reakcii na ďalšie naliehanie, aby sa vyjadril k tragickému útoku Dnipru, sa Golenkov rozčúlil, prešiel na tykanie a dal najavo, že ako náčelník štábu v kabíne bombardéra nesedel a raketu neodpálil.
Na záver dodal, že "Krym je tiež náš a všetko ostatné je (tiež) naše", ako aj to, že Ukrajina je podľa neho "ruský región".
„Som lesník, neplašte mi veveričky“
Novinárom sa podarilo zavolať a opýtať sa na zásah obytného domu v Dnipre napríklad aj Alexeja Ivanenka. Ten tvrdil, že nevie, čo sa stalo v Dnipre, pretože sa o správy nezaujíma.
"Odišiel som z armády pred tromi rokmi, po zranení hlavy. Odišiel som do penzie a teraz sa starám o vyvážanie žúmp," tvrdil.
"Výborne, mám sa teraz ísť vzdať?" odpovedal na otázku ohľadom ukrajinského vyšetrovania. Timošina vraj vôbec nepozná a o ďalších osobách zo zoznamu už dlho nepočul. O vojne si nič nemyslí, pretože "už nie je o čom premýšľať".
Dinar Nazirov zase vyhlásil, že je "lesník z lesného hospodárstva", a odporučil novinárom, aby nechodili po jeho lese a "neplašili veveričky", načo hovor ukončil.
Vražedná ruská raketa Ch-22
Kyjev uviedol, že obytný dom v Dnipre zasiahla ruská raketa Ch-22. Ide o krídlovú strelu s dĺžkou vyše 11,6 metra a hmotnosťou vyše 5 800 kilogramov.
Ch-22 je poháňaná raketovým motorom a má dolet 450 až 600 kilometrov. Tieto rakety boli pritom pôvodne určené na úplne iný účel, ako sú útoky na pozemné ciele.
Sovietske letectvo ich prvú verziu v 60. rokoch zaradilo do služby ako zbraň pre útoky na americké lietadlové lode. A túto úlohu majú v ruskom arzenále aj jej modernizované varianty.
Nosičom striel Ch-22 Burja (Búrka) sú strategické bombardéry Tu-95 a nadzvukové strategické bombardéry Tu-22. V kódovom označení NATO sa strely volajú AS-4 Kitchen.
Ruská armáda tieto rakety v priebehu súčasnej vojny už voči civilným cieľom na Ukrajine použila. Využité boli napríklad pri útoku na nákupné centrum v Kremenčuku, pri ktorom vlani v lete zomreli viac ako dve desiatky ľudí a desiatky ďalších utrpeli zranenia.
Použité boli niekoľkokrát aj v Odeskej a Mykolajivskej oblasti. V noci na 1. júla napríklad pri útokoch na viacpodlažný dom a rekreačné zariadenie v Odeskej oblasti zahynulo 20 ľudí. V auguste rakety dopadali na Doneckú oblasť.
Jedna z výhod striel Ch-22 pre Rusov je, že ukrajinská armáda nedisponuje zbraňami, ktoré by ich dokázali zostreliť. Túto informáciu potvrdila ako samotná armáda, tak aj poradca ukrajinského prezidenta Olexij Arestovyč.
Ten pôvodne po útoku na Dnipro uviedol, že budovu zasiahla ukrajinská protilietadlová strela. Neskôr svoj výrok korigoval. Naratívu sa však už medzičasom rýchlo chytila ruská propaganda a Kremeľ ho v súčasnosti používa ako oficiálnu verziu udalostí.
Predpokladá sa, že uvedený výrok je dôvodom, prečo Arestovyč v utorok ráno nečakane podal demisiu. Krok odôvodnil tým, že sa dopustil vážnej chyby.