Amatérski hľadači pokladov, vybavení detektormi kovov, sa tento týždeň vydali do polí v okolí holandskej dediny Ommeren.
Stalo sa tak po tom, čo holandský národný archív zverejnil v utorok starú mapu s označením miesta, kam nemeckí vojaci na konci druhej svetovej vojny údajne ukryli cennosti v hodnote miliónov eur. Informoval o tom dnes denník The Guardian.
Podľa archívu by na mieste zobrazenom na mape mohli byť ukryté štyri veľké debny naplnené diamantmi, rubínmi, zlatými mincami, hodinkami a rôznymi druhmi šperkov, ktoré nacisti ulúpili po bombardovaní banky v meste Arnhem na východe Holandska v auguste 1944.
Krátko po vojne získal mapu od nemeckého vojaka holandský inštitút, ktorý bol poverený pátraním po nemeckom majetku v krajine.
Súbor dokumentov, obsahujúci mapu, bol zverejnený tento týždeň, pretože uplynul maximálny čas 75 rokov, počas ktorého bolo možné držať ho v tajnosti, napísal The Guardian.
Existencia pokladu nebola nikdy plne preukázaná. Inštitút napriek tomu v roku 1947 podnikol niekoľko neúspešných pokusov o jeho nájdenie, povedala hovorkyňa národného archívu Anne-Marieke Samsonová agentúre Reuters.
"Nevieme, či ten poklad existuje. Inštitút túto záležitosť starostlivo preveril a príbeh o ňom sa mu zdal vierohodný. Poklad ale nikdy nenašiel. A ak existoval, mohol ho už niekto vykopať," dodala.
"Všade sú skupiny ľudí s detektormi kovov. Správy o poklade prinútili aj mňa, aby som šiel hľadať. Šance, že by tu po 70 rokoch ešte bol, sú veľmi malé, ale chcem to skúsiť," povedal agentúre Reuters pri hľadaní 57-ročný Jan Henzen.
"Mapa s radom troch stromov a červený krížik označujúci miesto, kde by poklad mal byť schovaný, podnecuje fantáziu," vyhlásil bývalý starosta Ommerenu Klaas Tammes, ktorý teraz vedie nadáciu vlastniacu pozemky, ktoré by mohli poklad ukrývať.