A s históriou sa vracia aj zmätok. „Svet sa rozpadá a triešti. Druhá studená vojna už prebieha. Ukrajina je pre ňu tým, čím bola Kórea pre tú prvú. Svet druhej studenej vojny bude konfliktnejší, chaotickejší a neprehľadnejší,“ píše redaktor MF DNES Milan Vodička.
Rusko pravdepodobne disponuje najrozsiahlejším arzenálom jadrových zbraní na svete. Hrozba ruského nukleárneho útoku následkom udalostí minulého roka vzrástla:
Jediná dobrá vec na roku 2022 je, že aj keď to bolo príšerné, mohlo to byť ešte horšie. Napríklad stačilo, aby Rusku vyšiel jeho plán a bleskovým úderom obsadilo počas troch dní Kyjev. Malo by to dvojaký následok. Ten prvý by bol zlý. Európa by zaliezala pod posteľ a Putinova armáda by vyzerala rovnako nezastaviteľne ako Hitlerov Wehrmacht ešte v októbri 1941.
Čo by bolo, keby
Niektorí by chystali chlieb a soľ, napríklad Nemci prvý deň bojov nechceli už ani hovoriť s ukrajinským veľvyslancom, pretože za pár hodín bude všetko rovnako hotové, hohoho, nech tečie plyn. Druhý následok by bol ešte horší: Putin by sile svojej armády veril tiež a správal by sa podľa toho. Možno niekto niekedy natočí kontrafaktuálny film o tom, ako Rusi prekresľujú Európu len vďaka imidžu sily svojich divízií. Ale teraz je v Európe prvá veľká vojna medzi štátmi od roku 1945 a na jej pozadí sú zrazu viditeľné trendy a lekcie, ktoré tu boli nejaký čas, ale bol treba katalyzátor, aby sme si ich všimli.
Vrátila sa nám história, ktorá sa mala skončiť už pred desiatkami rokov, ako to pod dojmom pádu železnej opony vymyslel americký politológ Fukuyama. Už je to 31 rokov, čo sa rozpadol ZSSR, pár mesiacov predtým veľká koalícia bývalých nepriateľov z čias studenej vojny vyhnala z Kuvajtu Irak, pretože „malý štát sa už nikdy nestane obeťou veľkého“, čomu sa začalo ...
Zostáva vám 85% na dočítanie.