Pre nedostatok praktických lekárov sa takmer každý štvrtý človek v Británii uchýlil k samoliečbe nákupom liekov na internete alebo v lekárni bez odporúčania lekára. Ukázal to prieskum inštitútu pre výskum verejnej mienky Savanta ComRes, o ktorom informovala stanica ITV.
Viac ako štvrtina dospelých Britov sa v posledných 12 mesiacoch pokúsila objednať na osobnú prehliadku u praktického lekára, no nepodarilo sa jej to, vyplynulo z ankety. Niektorí preto návštevu doktora odložili alebo ju úplne vzdali, zatiaľ čo iní sa začali liečiť sami alebo s pomocou niekoho iného, kto však nie je zdravotníkom.
Liberálni demokrati, ktorí si prieskum objednali, uviedli, že zistenia sú "celoštátnym škandálom". Obvinili vládu z dlhoročného "zlého riadenia a zanedbávania" miestnych zdravotníckych služieb. "Teraz máme katastrofálnu situáciu, keď sa ľudia musia liečiť sami alebo si dokonca sami predpisovať lieky, pretože nemôžu navštíviť svojho miestneho praktického lekára," uviedol šéf strany Ed Davey.
"Sme si vedomí tlaku, ktorému sú praktickí lekári vystavení, a pracujeme na zvýšení dostupnosti pre pacientov," reagoval hovorca ministerstva zdravotníctva.
Šéf britských lekárov poskytujúcich urgentnú starostlivosť Adrian Boyle medzitým uviedol, že pre meškania na pohotovostiach môže každý týždeň zomrieť až 500 ľudí. Dodal, že chrípková sezóna prehlbuje systémové problémy v britskom štátnom zdravotníckom systéme NHS a vedie k stovkám zbytočných úmrtí.
Britské zdravotníctvo sa potýka s krízou, podľa expertov je štátny zdravotnícky systém chronicky podfinancovaný a trpí nedostatkom personálu. Záchranné služby NHS po celej krajine v decembri niekoľkokrát vyhlásili stav núdze pre nedostatok personálu a významné meškanie ambulancií, ktoré vychádzajú k pacientom.
V Anglicku a Walese v decembri tiež pre spory o platy opakovane štrajkovali desiatky tisíc pracovníkov záchrannej služby, vrátane záchranárov a operátorov, či zdravotné sestry. NHS vlani uviedla, že na bežnú liečbu v nemocnici čaká viac ako sedem miliónov ľudí.
Zhoršovanie kvality lekárskej starostlivosti sa v Británii odohráva tiež v súvislosti s brexitom, po ktorom v krajine ubudli tisícky lekárov. Odborná spoločnosť Nuffield Trust koncom novembra uviedla, že Británia v dôsledku brexitu prišla zhruba o zhruba 4000 lekárov.