Niekoľko žien dnes v Kábule protestovalo proti zákazu univerzitného vzdelania, ktorý v utorok vydalo islamistické hnutie Taliban, uviedla BBC. Nariadenie, ktorým hnutie obmedzilo jednu z posledných slobôd, ktoré afganské ženy v krajine doteraz mali, odsúdili OSN, Spojené štáty, Británia i ďalšie krajiny. Afganky majú v krajine v súčasnosti prístup len k základnému vzdelaniu.
Protesty žien a dievčat za právo na prístup k vzdelaniu sú v Afganistane bežné od vlaňajšieho augusta, keď Taliban v krajine prevzal moc a začal práva a slobody žien postupne obmedzovať. Na sociálnych sieťach ľudia zdieľali heslá ako "Stojte na strane afganských žien" alebo "Vzdelanie je naše právo". Podľa BBC predstavitelia Talibanu dnešné zhromaždenie rýchlo rozohnali.
"Afganistan je pre ženy ako klietka," uviedla tamojšia akademička a aktivistka Humaíra Kadieríová, ktorá žije v Spojených štátoch. Dodala, že v afganskom verejnom priestore teraz pre ženy nezostáva miesto. Nielenže majú prístup len k základnému vzdelaniu, ale nemôžu ani do parkov, kúpeľov, či telocvičen a sú vylúčené z väčšiny zamestnaní vo verejnej správe.
"Ako na to môžem reagovať? Verila som, že sa budem môcť vzdelávať a zmeniť tak svoju budúcnosť, ale oni (Taliban) túto nádej zničili, "povedala BBC jedna zo študentiek Kábulskej univerzity. Členovia islamistického hnutia Taliban dnes podľa viacerých agentúr strážili vstup do univerzitných areálov v afganských mestách a odmietali dovnútra vpustiť študentky. Mnohé z nich podľa BBC odchádzali s plačom.
Presadený zákaz poukazuje na výhru fundamentalistickej frakcie Talibanu. Mnoho členov hnutia z miest ako Kábul chcelo, aby dievčatá staršie ako 12 rokov mali k vzdelaniu prístup. Súčasný líder hnutia Hajbatulláh Achúndzáda ale týmto krokom definitívne presadil názor, že moderné vzdelanie je z hľadiska islamu zlé, obzvlášť pre ženy a dievčatá.
Podľa Navídy Churásaníovej, jednej z mála afganských odborníc na islam, nariadenie hodnoty islamu popiera a nemá v ňom miesto. Islam podľa Churásaníovej, ktorá v súčasnosti žije v Kanade, nariaďuje vzdelanie tak mužom, ako aj ženám. Tento názor s ňou zdieľa aj nemenovaný imám, ktorý žije v Afganistane. BBC potvrdil, že v islame by mali mať prístup k vzdelaniu muži aj ženy.
Nariadenie nepochybne skomplikuje snahy vlády Talibanu o medzinárodné uznanie a zrušenie sankcií, ktoré tvrdo dopadajú na afganskú ekonomiku. Hnutie Taliban sa navyše v posledných týždňoch vrátilo k praktikám obvyklým v 90. rokoch, keď boli bežné verejné popravy, bičovanie a kameňovanie odsúdených.