Zo strany ukrajinských politikov a vojakov silnie varovanie, že Rusko sa chystá na novú ofenzívu. Údajne by sa mohla začať už v januári alebo februári. Je to reálne alebo sa Kyjev podobnými vyhláseniami snaží udržať pozornosť Západu a zaistiť si ďalšie dodávky zbraní?
Komplexnú analýzu výhod a nevýhod, ktoré môžu priniesť zimné mesiace ukrajinskej i ruskej strane nájdete v nasledujúcom videu:
Varovanie pred novým ruským pokusom zvrátiť uvädajúcu vojnovú šťastenu vypustilo hneď niekoľko vrcholných predstaviteľov. Napríklad prezidentský poradca Mychajlo Podoljak cez víkend vyhlásil, že Rusko cvičí vojakov na mohutné pechotné útoky podobne ako Sovietsky zväz v dobách druhej svetovej vojny.
„Ruské politické vedenie evidentne odmieta prijať minulé taktické porážky a chytá sa akákoľvek – hoci iluzórna – šanca na zmenu situácie vo svoj prospech,“ varoval Podoljak, podľa ktorého by hrozby mali začať brať vážne aj západní spojenci.
Ruské zálohy
„Rusko nebude mať záujem ukončiť vojnu, kým neutrpí výraznú vojenskú porážku a nebude donútené začať sa sústrediť na svoju vnútornú politickú transformáciu,“ dodal niekdajší novinár, ktorý má v Zelenského administratíve na starosti predovšetkým informačné stratégie.
Podoljak je silnými vyhláseniami známy, podobné slová však zaznievajú aj zo strany najvyšších vojenských šarží. Šéf generálneho štábu Valerij Zalužnyj minulý týždeň vyhlásil, že ruská mobilizácia napriek všetkým hojne medializovaným problémom prináša výsledky a povolaní záložníci budú bojovať.
„Možno nie sú dobre vybavení, ale stále pre nás predstavujú problém,“ vyhlásil pre The Economist Zalužnyj. „Odhadujeme, že majú v zálohe 1,2 až 1,5 milióna ľudí... Rusi teraz cvičia asi 200-tisíc nových mužov. Nepochybujem o tom, že sa znovu pokúsia udrieť na Kyjev,“ vyhlásil generál.
Rusi sa podľa neho pozdĺž celej línie frontu snažia zviazať a vyčerpať uk...
Zostáva vám 85% na dočítanie.