Čína sa potýka s rýchlym šírením nákazy covidu-19, ktoré vedie k širokému nedostatku liekov a ukazuje na nepripravenosť režimu, ktorý nedávno zásadne zmenil svoju proticovidovú stratégiu. Napísal to dnes web denníka Financial Times FT.
Problémy v lekárňach, ktoré vypredali lieky proti nachladnutiu a testy na covid-19, hlásia obyvatelia Šanghaja, Šen-čenu i ďalších miest. Na sociálnych sieťach sú fotografie, ktoré dávajú do kontrastu dlhé rady pred lekárňami a inak prázdne ulice.
Šírenie nákazy podľa FT zastavilo normálny život menej ako dva týždne po tom, ako Peking opustil politiku takzvanej nulovej tolerancie a s ňou súvisiace prísne opatrenia. Tá vyvolala na čínske pomery rozsiahle protesty v uliciach, pri ktorých niektorí dokonca požadovali odstúpenie prezidenta Si Ťin-pchinga.
V rade miest ľudia radšej zostávajú doma, než ako by sa mali nakaziť. Mnohomiliónový Šanghaj aj niektoré ďalšie mestá oznámili, že od pondelka bude výučba v školách znovu online.
Napríklad Lindsay Fengová denníkuu povedala, že v jej šanghajskom činžiaku sa za posledných desať dní covidom-19 nakazilo osem z 21 susedov. "Teplotu už nemám, ale mám pocit, že prehĺtam žiletky," poznamenala.
Majiteľ lekárne v juhočínskom Šen-čene priznal, že mu došli lieky na vysokú teplotu a nachladenie. "Žiadam o ďalšie dodávky dva týždne, ale výrobcovia moje objednávky stále odkladajú," posťažoval sa. Keď to bude možné, vyzdvihne si lieky sám, pretože všetci vodiči zásobovania podľa neho mali pozitívny test.
Presné a spoľahlivé čísla o rýchlosti šírenia covidu-19 v Číne sa podľa FT hľadajú ťažko. Oficiálne krajina v sobotu hlásila len 2 028 nových lokálne nakazených. Neoficiálne odhady sú však dramaticky vyššie.
Amatérsky štatistik Čchen-čchin, ktorého číslam sa v krajine dostalo veľkého ohlasu, vychádza z toho, že len v piatok sa v Číne objavilo na 40 miliónov nových prípadov. Krajina má asi 1,4 miliardy obyvateľov.