Prezident Nigeru Mohamed Bazoum myslí, že by sa africké a európske štáty mali dohodnúť na kvótach pre afrických prisťahovalcov, ktoré by boli prispôsobené dopytu po zamestnancoch. Vyhlásil to v dnešnom rozhovore s talianskym denníkom Corriere della Sera. Bazoum v tejto súvislosti uviedol, že dohoda založená na počte Afričanov, ktorých jednotlivé európske krajiny potrebujú pre svoj pracovný trh, by mohla pomôcť vyriešiť problém nelegálnej migrácie a obchodovania s ľuďmi.
Jeho vyjadrenie agentúre Reuters potvrdil tiež šéf prezidentovho oddelenia pre komunikáciu s verejnosťou. "Vo Francúzsku, Španielsku a Taliansku máte veľa pracovných miest v odvetviach, kde môžu pracovať Afričania," povedal Bazoum. "Treba stanoviť počty, krajinu po krajine, a potom poveriť konzuláty ich presadzovaním," dodal.
Bazoum rozhovor poskytol pri návšteve Talianska, kde sa stretol s talianskym prezidentom Sergiom Mattarellom a zúčastnil sa s ďalšími hlavami afrických štátov konferencie v Ríme.
Taliansko sa v rokoch 2015 a 2016 ocitlo v prvej línii európskej migračnej krízy, keď milión utečencov utekal pred vojnou a chudobou v Sýrii, Iraku a Afganistane, čo navýšilo doterajšie počty prichádzajúcich migrantov. Na vrchole krízy do Talianska v roku 2016 priplávalo 181-tisíc migrantov, píše Reuters. Aj keď počty prichádzajúcich klesli, tisíce ľudí sa stále každoročne vydávajú na nebezpečnú cestu do európskych krajín v nádeji, že sa dostanú do bezpečia a budú mať lepšie ekonomické príležitosti.
Nedostatok potravín spôsobený vojnou na Ukrajine by pritom mohol vyvolať novú migračnú vlnu z Afriky a Blízkeho východu. Očakáva sa, že v tomto roku dorazí do stredomorských krajín cez hlavné migračné trasy na 150-tisíc migrantov.
Bazoum uviedol, že dohody medzi africkými a európskymi štátmi by pomohli regulovať prisťahovalectvo a riešiť nelegálne cesty, ktoré poháňajú obchodovanie s ľuďmi.
Poznamenal tiež, že financovanie rozvojových projektov s cieľom zastaviť ekonomickú migráciu problém úplne nevyrieši, keďže "rozvoj Afriky je niečo oveľa zložitejšie". "Predstava, že európske investície v Afrike môžu stačiť na to, aby priniesli rozvoj a zastavili migrantov v krajinách ich pôvodu, je nereálna," vyhlásil prezident a vyzval talianske firmy, aby sa oslobodili od "klasického pohľadu", že Afrika je konfliktmi zmietaný kontinent.