Predseda maďarskej vlády Viktor Orbán spôsobil medzinárodný rozruch, keď vo videu zverejnenom na Facebooku pózoval so šálom s mapou veľkého Uhorska.
Orbán sa na videozázname po nedeľňajšom futbalovom zápase maďarskej reprezentácie proti Grécku lúči s odchádzajúcim rekordným 109-násobným futbalovým reprezentantom Balázsom Dzsudzsákom.
Veľké Uhorsko, ktorého podobizeň vidno maďarskému premiérovi na šále, zahŕňa okrem samotného súčasného Maďarska aj časti území Srbska a Ukrajiny, ale aj časti členských krajín Európskej únie Slovenska, Rakúska, Chorvátska a Rumunska.
Vlna kritiky z diplomacie
Na situáciu reagovala slovenská diplomacia. Minister zahraničných vecí Rastislav Káčer v príspevku na Facebooku pripomína, že si váži tisícročnú spoločnú históriu oboch štátov, a že maďarskí občania sú na Slovensku vítaní.
Čo však podľa neho nemá v spoločných vzťahoch miesto, je "iredenta a revizionizmus". Káčer píše, že dané sentimenty viedli k tomu, čoho bola Európa svedkom v roku 1939, a čomu Ukrajina čelí v súčasnosti počas ruskej invázie na svojom území.
Orbánovo gesto na záver odsúdil s tým, že ho považuje za "hnus a humus".
"Ako som pred niekoľkými rokmi komentoval gestá svojho premiéra v inej súvislosti, tak dnes zopakujem to isté v tejto situácii na margo iného premiéra. “Hnus a humus”. Možno to nie je diplomatická mluva, ale “az is számít azaért” (vo voľnom preklade: ale aj to sa ráta)," napísal.
Rumunský rezort diplomacie vydal vyhlásenie, v ktorom označil Orbánov prejav za neprijateľný, uviedlo internerové vydanie denníka Népszava. Aj podľa Bukurešti je revizionistický prejav Orbána neprijateľný a v priamom rozpore so súčasnou realitou skutočnosť.
Predsedu maďarskej vlády za pózovanie so šálom skritizovalo už aj Chorvátsko a Ukrajina. Kyjev si v tejto súvislosti predvolal maďarského veľvyslanca na Ukrajine.
Nie je to prvýkrát
Viktor Orbán kontroverznými vyjadreniami, ktorými dával najavo nespokojnosť s rozpadom Uhorska, vyvolal napätie vo vzájomných vzťahoch Slovenska a Maďarska v minulosti už viackrát.
V roku 2020 napríklad v prejave pri príležitosti stého výročia Trianonskej zmluvy uviedol, že Západ "znásilnil tisícročné hranice a dejiny strednej Európy, zovrel Maďarov medzi hranice, ktoré sa nedajú ubrániť a z krajiny urobil celu smrti".