Kosovský premiér Albin Kurtin odložil o 48 hodín platnosť nariadenia, na základe ktorého majú vodiči vozidiel s registračnými značkami pre srbské okresy v Kosove začať dostávať pokuty. Opatrenie, ktoré malo pôvodne začať platiť dnes, vyvoláva obavy z novej vlny násilia v západobalkánskom regióne. Kurti o odklade rozhodol na žiadosť Spojených štátov, kompromisný návrh Európskej únie v pondelok odmietol.
Americký veľvyslanec v Prištine v pondelok večer vyjadril znepokojenie pre neschopnosť Pritštiny a Belehradu dosiahnuť riešenie sporu o registračné značky a vyzval Kurtiho kabinet, aby vydávanie pokút odložil o 48 hodín. Predseda kosovskej vlády dnes oznámil, že sa žiadosti rozhodol vyhovieť a je pripravený spolu s USA a EÚ v najbližších dvoch dňoch hľadať riešenie sporu.
Priština požaduje, aby kosovskí Srbi používali výlučne kosovské registračné značky. Za ilegálne považuje srbskými úradmi vydávané značky pre kosovské okresy, ktoré používa predovšetkým srbská menšina v severnom Kosove. Podľa odhadov je v Kosove takýchto áut približne 10-tisíc. Na protest proti tomuto plánu začiatkom novembra opustili kosovskí Srbi miesta v kosovských štátnych inštitúciách, čím podľa šéfa únijnej diplomacie Josepa Borrella vzniklo "veľmi nebezpečné bezpečnostné vákuum".
Kurti pri pondelňajšom stretnutí so srbským prezidentom Aleksandarom Vučičom v Bruseli nepristúpil na kompromisný návrh Európskej únie, aby Priština pozastavila svoj plán vymáhať vlastné značky na severe Kosova a Belehrad súčasne prestal vydávať nové značky pre kosovské okresy.
Kosovo vyhlásilo na Srbsko jednostranne nezávislosť v roku 2008 a Belehrad ho stále považuje za neoddeliteľnú súčasť svojho územia. V severnom Kosove tvoria väčšinu obyvateľov Srbi a Priština nad oblasťou nemá plnú kontrolu. Napriek zákazu srbských registračných značiek sa Kurtiho vláda snaží túto situáciu zmeniť. Niektoré predchádzajúce pokusy Prištiny o uplatňovanie vlastných pravidiel na severe krajiny vyústili do násilných stretov medzi kosovskou políciou a tamojšími Srbmi.