Americká Republikánska strana dnes získala väčšinu v Snemovni reprezentantov, vyplýva z projekcií televízie CNN a ďalších médií. Republikánske víťazstvo v dolnej komore prináša zmenu rozloženia moci vo Washingtone, kde mali dva roky demokrati kontrolu nad oboma komorami Kongresu.
Súčasná šéfka Snemovne reprezentantov Nancy Pelosiová dnes bude so svojimi spolupracovníkmi hovoriť o plánoch do budúcnosti.
Podľa projekcií republikáni zatiaľ vo voľbách, ktoré sa konali 8. novembra, získali 218 kresiel, čo je hranica potrebná na dosiahnutie väčšiny. Demokratická strana získala najmenej 211 kresiel.
Náhrada za Pelosiovú
Kontrola nad Snemovňou reprezentantov pre republikánov znamená možnosť viac ovplyvňovať zákonodarný proces a prostredníctvom parlamentných výborov začať sériu vyšetrovaní proti administratíve i rodine demokratického prezidenta Joea Bidena. V hľadáčiku niektorých republikánov je podnikanie prezidentovho syna Huntera, okolnosti minuloročného chaotického stiahnutia americkej armády z Afganistanu alebo pôvod pandémie covidu-19, uvádza CNN.
Zmena pomeru síl v Snemovni reprezentantov znamená aj zmenu na jej čele. Republikáni na post predsedu tejto komory nominovali svojho doterajšieho lídra v tejto komore Kevina McCarthyho. Hovorca terajšej šéfky Snemovne reprezentantov Nancy Pelosiovej Drew Hamill v stredu na twitteri napísal, že "predsedníčka o svojich budúcich plánoch bude so svojimi kolegami hovoriť zajtra (vo štvrtok)." Formálne sa voľba nového predsedu bude konať v januári.
"Američania od nás chcú výsledky. Budem spolupracovať s kýmkoľvek, republikánom aj demokratom, kto so mnou bude ochotný konať pre americký ľud," uviedol prezident Biden k projekciám naznačujúcim, že republikáni získajú väčšinu v dolnej komore.
Uspel bývalý vojak
Kontrolu nad dolnou komorou republikánom dnes zaistilo víťazstvo v kalifornskom 27. volebnom obvode, za ktorý získal mandát 46-ročný bývalý príslušník námorníctva Mike Garcia.
Republikánske víťazstvo v dolnej komore prináša zmenu rozloženia moci vo Washingtone, kde mali dva roky demokrati kontrolu nad oboma komorami Kongresu. Republikáni budú teraz mať viac možností, ako ovplyvniť zákonodarný proces a prostredníctvom parlamentných výborov začať sériu vyšetrovaní proti administratíve i rodine demokratického prezidenta Bidena. V hľadáčiku niektorých republikánov je predovšetkým podnikanie prezidentovho syna Huntera, uvádza agentúra AP.
Americké médiá však poukazujú na to, že tieto voľby sú úspechom skôr pre demokratov, ktorí si zachovali kontrolu nad Senátom a predišli "červenej vlne" republikánov, ktorí podľa predvolebných prieskumov mali získať väčšinu v oboch komorách Kongresu.
Čo s Trumpom?
S blížiacimi sa prezidentskými voľbami v roku 2024 Republikánska strana tiež čelí rozhodnutiu, či zachovať širokú podporu bývalému prezidentovi Donaldovi Trumpovi, ktorý už oznámil, že bude do najvyššieho úradu znovu kandidovať. Trumpom podporovaní kandidáti 8. novembra vo voličoch neprebudili takú mieru sympatie, ktorá by zahnala vnútrostranícke pochybnosti.
"Nezískali sme dostatočnú podporu medzi nezávislými a umiernenými republikánskymi voličmi, pretože majú dojem, že vo vedení našej strany panuje chaos a negativita," povedal denníku The New York Times Mitch McConnell, ktorý bol v stredu zvolený za šéfa republikánskej menšiny v Senáte.
Republikánska strana by tento rok mohla získať najmenej presvedčivú väčšinu za posledných 20 rokov. V roku 2001 mali republikáni o deväť kresiel viac ako demokrati; v 435-člennej dolnej komore boli dvaja nezávislí kongresmani.