Koncentrácie skleníkových plynov sa vlani vyšplhali na nové rekordy a čoskoro vyprší čas na to, aby ľudia urobili zmeny potrebné na zastavenie globálneho rastu teplôt. Vo výročnej správe, ktorú dnes zverejnila, pred tým varuje Svetová meteorologická organizácia.
Správa je prvou z viacerých podobných dokumentov vydávaných pred klimatickým summitom, ktorý sa v novembri uskutoční v Egypte a má povzbudiť svetových politikov k akcii. Zo správy vyplýva, že nárasty koncentrácie všetkých troch hlavných skleníkových plynov - oxidu uhličitého, metánu a oxidu dusného - v uplynulom desaťročí prekonali priemerné nárasty a teraz sú koncentrácie na rekordných úrovniach, uviedla agentúra Reuters.
Koncentrácia hlavného skleníkového plynu oxidu uhličitého vzrástla o 2,5 častice v miliarde častíc atmosféry na 415,7, čo je úroveň, aká tu naposledy bola pred najmenej tromi miliónmi rokov, keď bola Zem oveľa teplejšia.
Rekordnou je tiež koncentrácia metánu (CH4). Od začiatku jej sústavného merania v roku 1983 nevzrástla tak výrazne ako v roku 2021. Globálna koncentrácia metánu stúpla v roku 2021 podľa odhadov WMO o 18 na 1908 ppb, čo zodpovedá 262 percentám úrovne z predindustriálnej doby. WMO pritom podľa agentúry DPA stojí pred záhadou. "Dôvod tohto mimoriadneho nárastu nie je jasný, ale zrejme možno vysvetliť tak biologickými, ako aj ľuďmi spôsobenými procesmi," uviedla organizácia.
CO2 prispieva k skleníkovému efektu zhruba z dvoch tretín, metán z 16 percent a oxid dusný (N2O) z približne 6,5 percenta. Všetky skleníkové plyny spolu zapríčinili globálne oteplenie v priemere o 1,1 stupňa od konca 19. storočia. Podľa generálneho riaditeľa WMO Petteriho Taalasa pokračujúci rast koncentrácií, vrátane rekordného zrýchlenia úrovní metánu, ukazuje, že svet ide "zlým smerom". "Potrebné zmeny sú ekonomicky dostupné a technicky možné. Času ubúda, "zdôraznil Taalas.