Desiatky tisíc ľudí protestovali v sobotu v šiestich nemeckých mestách a požadovali spravodlivejšie prerozdelenie vládnych prostriedkov pre pomoc so zvládnutím rastúcich cien energií a bývania. Demonštranti tiež žiadali rýchlejší prechod od fosílnych palív. TASR o tom informuje podľa správy agentúry Reuters.
Protesty sa v sobotu konali v nemeckých mestách Berlín, Düsseldorf, Hannover, Stuttgart, Drážďany a Frankfurt nad Mohanom. Demonštranti na protestoch pochodovali s plagátmi, na ktorých predostreli rôzne požiadavky od zníženia inflácie po odklon od jadrovej energie a väčšie finančné dotácie na kompenzáciu cien energií pre nízkopríjmových obyvateľov.
Podľa organizácie Greenpeace, ktorá bola jedným z usporiadateľov demonštrácií, sa na sobotňajších protestoch zúčastnilo približne 24-tisíc ľudí. V Berlíne sa podľa polície zišlo asi 1 800 ľudí.
"Chceme ukázať, že bezodkladne potrebujeme pre obyvateľov finančnú pomoc, ktorá bude zo sociálneho hľadiska vyvážená. Vláda robí veľa, no financie prerozdeľuje náhodne. Ľudia s nižšími príjmami potrebujú pomoc viac ako bohatí," uviedla Andrea Kocsisová z odborovej organizácie Verdi, ktorá sa taktiež podieľala na zvolaní protestov.
Nemecký parlament schválil v piatok balík vládnej pomoci v hodnote 200 miliárd eur, ktorý má pomôcť ochrániť nemecké domácnosti a firmy od dôsledkov rastúcich cien energií.
Tento balíček zahŕňa napríklad jednorazový príspevok, ktorý má pokryť rastúce náklady na mesačné platby za energie domácností a malých a stredných firiem či mechanizmus na obmedzenie cien - ten začne fungovať od marca.
Najväčšia európska ekonomika musí riešiť vysoké ceny plynu a elektrickej energie potom, ako sa prudko obmedzili toky ruského plynu do Európy.
Nemecká inflácia bola v septembri najvyššia za vyše 25 rokov, keď dosiahla úroveň 10,9 percenta. Rast inflácie je pritom poháňaný predovšetkým cenami energií, píše Reuters.