Moskva sa zrejme informačne pripravuje na plánovaný ústup a stratu územia v okupovanej časti ukrajinskej Chersonskej oblasti, píše v analýze americký Inštitút pre štúdium vojny ISW. Kremeľ zároveň pripravuje informačné pole pre útok na Kachovskú vodnú elektráreň, ktorý následne hodí na Ukrajincov, domnievajú sa analytici.
Ruskí predstavitelia vrátane šéfa okupačnej správy v Chersonskej oblasti Volodymyra (Vladimira) Salda a veliteľa ruských inváznych síl na Ukrajine Sergeja Surovikina v posledných dňoch hovorili o nutnosti "evakuácie" ukrajinských obyvateľov a varovali pred ukrajinskými útokmi na civilistov. Podľa ISW ide pravdepodobne o pokus "nastaviť informačné podmienky pre úplný ruský ústup za Dneper". Tým by sa ruské sily vzdali Chersonu a ďalšieho významného územia v oblasti.
Očividne sa poučili
"Ruské vojenské velenie sa očividne poučilo z predchádzajúcich informačných i operačných zlyhaní pri nedávnej ukrajinskej protiofenzíve v Charkovskej oblasti," píše ISW s odkazom na bleskový ukrajinský postup na severovýchodnom fronte v septembri, za ktorý si Kremeľ vyslúžil kritiku aj zo strany niektorých svojich podporovateľov.
Súčasťou prípravy na prípadný neúspech je aj možná operácia pod falošnou vlajkou na Kachovskú vodnú elektráreň na Dnepri. Surovikin v utorok tvrdil, že dostal informácie o úmysle Kyjeva na toto zariadenie zaútočiť, čo by podľa neho v Chersonskej oblasti spôsobilo ničivé záplavy. Varovanie opakoval aj Saldo, podľa ktorého ukrajinské sily zaútočia na priehrady vyššie proti prúdu od Chersonu.
Okupačné úrady však týmito varovaniami zrejme zamýšľajú nastaviť informačné podmienky tak, aby mohli ruské sily priehradu poškodiť a z následných škôd a strát na životoch obviniť Ukrajincov. "Výsledné záplavy navyše poslúžia na krytie sťahovania (ruských síl) ďalej na juh Chersonskej oblasti," uvádza ISW. Správy o domnelom útoku Ukrajiny by potom pomohli Kremľu odpútať pozornosť od ústupu jeho síl a ďalej vykresliť Kyjev ako teroristický režim, ktorý neváha útočiť na civilistov.
Neobvykle vyzdvihol negatívne správy
ISW sa tiež zmieňuje o oznámenej "evakuácii" civilistov v Chersone, ktorá podľa neho slúži ako zásterka pre masový nútený odsun civilistov z okupovaného územia. Evakuáciu z dôvodu "ukrajinskej protiofenzívy" v utorok oznámil Saldo, v stredu sa potom akcia podľa proruskej správy začala. Odsun civilistov pravdepodobne poslúži aj na bezpečné stiahnutie predstaviteľov ruskej okupačnej správy, kolaborantov a ďalších okupačných orgánov v očakávaní bezprostredného ukrajinského postupu, ale aj na deportáciu veľkého počtu Ukrajincov do Ruska, domnieva sa ISW. Účelom týchto presunov podľa neho zrejme bude poškodiť ekonomickú obnovu Ukrajiny a "podporiť ruskú kampaň etnických čistiek, ktorá sa snaží odstrániť ukrajinské etnikum a kultúru".
Britské ministerstvo obrany si vo svojej dennej analýze situácie na bojisku všíma utorkové vyjadrenie nedávno menovaného veliteľa ruských inváznych síl na Ukrajine Sergeja Surovikina, ktorý v ruskej televízii označil situáciu v Chersonskej oblasti za zložitú a podporil plány okupačných úradov evakuovať civilné obyvateľstvo. To, že ruský veliteľ vyzdvihol negatívne správy o ruskej invázii, je podľa Britov veľmi neobvyklé.
"Pravdepodobne to naznačuje, že ruské úrady vážne uvažujú o rozsiahlom stiahnutí svojich síl (nachádzajúcich sa) západne od rieky Dneper," píše britský rezort obrany. "Kľúčovou výzvou pre prípadné ruské stiahnutie by bolo usporiadane dostať vojakov a ich vybavenie cez 1000 metrov širokú rieku," dodalo ministerstvo. Vzhľadom na to, že všetky stále mosty sú vážne poškodené, Rusko by podľa neho s veľkou pravdepodobnosťou do značnej miery spoliehalo na provizórne premostenie.