Spojené štáty sú stále pevne pripravené brániť celé územie Severoatlantickej aliancie. Vyhlásil to dnes americký minister obrany Lloyd Austin pred rokovaním jadrovej plánovacej skupiny NATO.
Ministri na nej prebrali aktuálny stav pripravenosti nukleárneho arzenálu v čase, keď Rusko hrozí nasadením jadrových zbraní na Ukrajine. Aliancia potvrdila, že na budúci týždeň usporiada pravidelné cvičenie vzdušných síl schopných niesť jadrové zbrane.
Rusi musia počítať s tvrdou reakciou
Po tom, ako ruská armáda v minulých týždňoch začala ustupovať ukrajinskej protiofenzíve, pritvrdil prezident Vladimir Putin rétoriku a vyhlásil mobilizáciu a nelegálnu anexiu štyroch oblastí na východe Ukrajiny. Moskva podľa neho odpovie na útoky na tieto regióny všetkými prostriedkami.
Americkí predstavitelia dali opakovane najavo, že Rusko musí počítať s tvrdými následkami, ak na Ukrajine použije jadrové zbrane. Ako konkrétne by Washington zareagoval, nešpecifikovali.
"Sme pripravení brániť každý centimeter územia NATO, akonáhle to bude potrebné," povedal dnes Austin. Generálny tajomník aliancie Jens Stoltenberg v utorok uviedol, že Aliancia monitoruje ruský jadrový arzenál a doposiaľ nezistila žiadnu nezvyčajnú aktivitu.
Cvičenie
Spojenci podľa neho neplánujú kvôli ruským hrozbám zrušiť či odložiť každoročné cvičenie síl jadrového odstrašenia, do ktorého sa tento rok majú počas týždňa zapojiť lietadlá armád 14 krajín vojenskej organizácie. Zrušenie manévrov by "vyslalo zlý signál" Moskve, povedal Stoltenberg.
Okrem Spojených štátov disponujú z aliančných krajín jadrovými zbraňami aj Británia a Francúzsko. "Je to rutinné cvičenie, je celé o pripravenosti," povedal novinárom v Bruseli britský minister obrany Ben Wallace, podľa ktorého aj dnešné rokovanie slúžilo na uistenie, že "sme pripravení na čokoľvek".
Dodal, že aj Rusko chystá krátko po aliančnom cvičení svoje pravidelné manévre, NATO však podľa neho nechce kvôli súčasnej situácii meniť zabehnuté. Spojenecké cvičenie sa má uskutočniť na území vzdialenom viac ako tisíc kilometrov od ruských hraníc.
Po rokovaní jadrovej plánovacej skupiny pokračujú ministri obrany v ďalšej agende dvojdňového bruselského zasadnutia. Na programe majú okrem iného diskusiu o možnom zvýšení výroby zbraní, ktoré má prispieť k doplneniu skladov aliančných armád a ďalšej podpore Ukrajiny.