Nemecko a 13 ďalších spojencov NATO, vrátane Slovenska s Česka, podpísalo vyhlásenie o zámere spoločného nákupu systémov protivzdušnej obrany. Podľa agentúry Reuters to dnes oznámila nemecká ministerka obrany Christine Lambrechtová. Ide o projekt spoločnej protiraketovej obrany, o ktorom v auguste v Prahe hovoril nemecký kancelár Olaf Scholz.
Predbežná zmluva
Európske štáty, ktoré sa chcú podieľať na obrannom systéme proti balistickým raketám a ďalším hrozbám zo vzduchu podľa návrhu nemeckého kancelára, podpísali vyhlásenie na začiatku terajšieho stretnutia ministrov obrany v bruselskej centrále NATO. Predbežná zmluva má odštartovať prvé plánovanie rozsiahleho projektu.
Podľa agentúry Reuters sa na projekte plánuje okrem Nemecka, Česka a Slovenska podieľať aj Británia, Nórsko, Maďarsko, Bulharsko, Belgicko, Fínsko, Lotyšsko, Litva, Holandsko, Rumunsko a Slovinsko.
Podľa Lambrechtovej by mohlo ísť o izraelský systém Arrow 3, ale ešte nepadlo definitívne rozhodnutie. Krajiny sa tiež usilujú o obstaranie ďalších amerických systémov Patriot, ktorým je teraz bundeswehr vyzbrojený.
Cieľom má byť výrazné posilnenie raketového dáždnika prepojením niekoľkých systémov a zvýšená ochrana pred balistickými raketami či útokmi s pomocou bezpilotných lietadiel.
Nedostatočná obrana
Scholz v augustovom prejave na Univerzite Karlovej v Prahe hovoril o svojich predstavách budúcnosti demokratickej Európy. Ako hrozbu spomenul nedostatočnú vzdušnú obranu, do ktorej by rád zapojil ostatné európske krajiny.
"A Nemecko chce túto protivzdušnú obranu navyše koncipovať tak, aby sa na nej mohli podieľať, ak o to budú mať záujem, aj európski susedia, napríklad Poliaci, pobaltské krajiny, Holanďania, Česi, Slováci alebo naši škandinávski partneri," povedal Scholz.
O chystanom podpísaní dokumentu v stredu informoval nemecký spravodajský magazín Der Spiegel. Plán je reakciou na ruskú inváziu na Ukrajinu. Mnoho európskych krajín si uvedomilo, že sa na protivzdušnej obrane v uplynulých rokoch príliš šetrilo, napísal Der Spiegel.