V Brazílii sa dnes otvorili volebné miestnosti. Brazílčania volia väčšinu zákonodarcov na úrovni federácie i regiónov, guvernérov jednotlivých štátov, ale predovšetkým prezidenta. Favoritmi sú ľavicový exprezident Luiz Inácio Lula da Silva (76) a súčasný krajne pravicový prezident Jair Bolsonaro (67).
V súboji, ktorý Lula prezentuje ako voľbu medzi demokraciou a barbarstvom, má ľavicový kandidát náskok 14 percent hlasov. Podľa niektorých prieskumov má Lula šancu získať vyše 50 percent hlasov a stať sa tak prezidentom v prvom kole voľby. Prípadné druhé kolo sa uskutoční 30. októbra.
Lula a Bolsonaro nie sú jedinými dvoma kandidátmi, prieskumy a médiá sa však zhodujú, že sú jedinými, ktorí majú vo voľbách šancu uspieť a podporu Lulovi prináša aj rastúca miera chudoby v Brazílii. Nedostatkom jedla trpí podľa BBC v Brazílii vyše 33 miliónov z 214-tich miliónov obyvateľov.
Lula je stále jedným z najobľúbenejších ľavicových lídrov Latinskej Ameriky aj vďaka sociálnym programom, ktoré v čase jeho prezidentstva vyviedli z biedy milióny ľudí. Reputáciu mu naopak poškodilo niekoľko korupčných káuz, kvôli ktorým strávil rok a pol vo väzení. Všetky verdikty voči nemu však zrušil najvyšší súd. Bolsonaro svojimi sociálne konzervatívnymi postojmi a kritikou demokratických inštitúcií, vrátane volebného systému, si vyslúžil porovnanie s americkým exprezidentom Donaldom Trumpom.
Podobne ako v prípade Trumpa v roku 2020 sa niektorí obávajú, že Bolsonaro prípadnú prehru vo voľbách odmietne prijať. Sám Bolsonaro tvrdí, že verí, že zvíťazí už v prvom kole. V období pred voľbami povedal, že z prezidentskej kancelárie ho môže dostať len boh, píše BBC.
"Ak nevyhrá, bude vojna, bude krv. Treba odstrániť zlodejov (volieb), "povedal denníku El País 64-ročný mechanik Humberto Alves, ktorý sa zúčastnil na jednom z mnohých Bolsonarových výjazdov na motocykloch s podporovateľmi.
Volebné miestnosti sa uzavrú o 17-tej hodine miestneho času, teda o 22-tej nášho času a výsledky môžu byť známe už zhruba štyri hodiny potom vďaka elektronickému volebnému systému. Voliči v Brazílii od roku 1996 nevhadzujú papierové lístky do volebných urien, ale na obrazovke za plentou naťukajú číslo svojho kandidáta. Kým výber potvrdí, zobrazí sa im fotografia vybraného uchádzača o danú funkciu.