Spojené štáty už niekoľko mesiacov varujú súkromnými komunikačnými kanálmi ruských predstaviteľov pred vážnymi dôsledkami prípadného použitia ruských jadrových zbraní. Napísal to denník The Washington Post, podľa ktorého tieto odkazy zdôrazňujú to, čo prezident Joe Biden a jeho poradcovia hovoria verejne.
Ruský prezident Vladimir Putin tento týždeň naznačil, že Rusko je pripravené anektovať územie na východe a juhu Ukrajiny a začleniť ich do Ruska. Vyhlásil, že nevtipkuje, keď hovorí, že na obranu celistvosti ruského územia použije všetky prostriedky, ktoré má Rusko k dispozícii, čo sa považuje za skrytú hrozbu použitím jadrovej zbrane.
Podľa zdrojov novín Bidenova administratíva zámerne ponecháva varovania pred dôsledkami jadrového útoku vo vágnej rovine, takže v Kremli panujú obavy, ako by mohol Washington v praxi reagovať. Ide o taktiku "strategickej nejednoznačnosti" známu v oblasti odrádzania od jadrového útoku.
Využijú aj strategické zbrane
Do súkromnej varovnej komunikácie s Ruskom bolo zapojené ministerstvo zahraničia, no zdroje Washington Post neuviedli, kto ich posielal ani aký mali rozsah. Či USA poslali takéto odkazy aj po Putinovom stredajšom prejave so skrytou hrozbou, nie je jasné. Podľa amerických zdrojov však boli tieto odkazy vysielané v minulých mesiacoch pravidelne.
Podpredseda ruskej bezpečnostnej rady Dmitrij Medvedev vo štvrtok uviedol, že východná Ukrajina bude po "referendách prijatá do Ruska a budú tam posilnené bezpečnostné opatrenia".
Na obranu tohto anektovaného územia môže podľa bývalého prezidenta Medvedeva Rusko využiť nielen novomobilizovaných vojakov, ale aj "akékoľvek zbrane vrátane strategických jadrových a tých využívajúcich nové princípy," čo je odkaz na hypersonické zbrane. "Rusko si zvolilo smer a nie je cesty späť," uviedol Medvedev.
Hrozili už aj predtým
Bidenova administratíva po Putinovom prejave uviedla, že to nie je prvýkrát, čo Rusko hrozí jadrovými zbraňami od februára, keď začalo vojnu proti Ukrajine. Noviny však píšu, že nedávne vyhlásenia ruského vedenia sú špecifickejšie ako tie predchádzajúce a sú vyslovené v čase ťažkostí ruskej armády na bojisku.
Tie minulé boli podľa denníka skôr varovaním, ktoré mali USA a ich spojencov upozorniť, aby nezachádzali v pomoci Ukrajine príliš ďaleko.
Putinove nedávne slová však svedčia o tom, že Rusko o použití jadrového arzenálu na ukrajinskom bojisku uvažuje, aby udržalo svoje zisky a prinútilo Kyjev a jeho podporovateľov, aby sa poddali, domnieva sa výkonný riaditeľ washingtonskej organizácie Arms Control Association Daryl Kimball.
"Všetci si musia uvedomiť, že toto je, ak nie úplne najhoršia, potom jedna z najvážnejších situácií, keď po desaťročiach hrozí použitie jadrových zbraní. Dôsledky hoci aj takzvanej ‘obmedzenej jadrovej vojny‘ by boli úplne katastrofické," povedal Kimball.
Ku kapitulácii ich neprinúti ani jadrový útok
Zástupca veliteľa ukrajinskej vojenskej rozviedky Vadym Skibickyj vo štvrtok povedal, že je možné, že Rusko jadrové zbrane proti Ukrajine použije, "aby zastavilo (ukrajinskú) ofenzívu a zničilo" Ukrajinu. "Je to hrozba aj pre iné krajiny. Výbuch taktickej jadrovej zbrane dopadne nielen na Ukrajinu, ale aj na oblasť Čierneho mora," povedal Skibickyj.
Ukrajinci dávajú najavo, že ich ku kapitulácii neprinúti ani ruský jadrový útok a bude mať práve opačný efekt. "Hroziť Ukrajincom jadrovými zbraňami? Putin ešte nepochopil, s kým má tú česť, "povedal poradca šéfa ukrajinskej prezidentskej kancelárie Mychajlo Podoljak.