V Belehrade sa objavila nástenná maľba s portrétom ruskej novinárky a dcéry významného prokremeľského ideológa Darji Duginovej, ktorá minulý týždeň pri Moskve podľahla bombovému atentátu.
K výtvarnému dielu sa prihlásila srbská krajina pravicová skupina.
"Priateľ srbského národa"
Maľba sa objavila v utorok večer pod jedným z belehradských mostov cez rieku Sávu. Vedľa portrétu Duginovej na pozadí ruskej a srbskej vlajky zanechali jeho tvorcovia nápis v ruštine: "Ruská smrť je dievča, ktoré odchádza do neba, biele vrkôčiky a augustový dážď". Pod samotnou maľbou horela sviečka.
K maľbe sa prihlásila neformálna skupina Národná patrola. Na Telegrame uviedla, že Duginová bola "veľkým priateľom srbského národa".
Srbskí nacionalisti často na stenách vyobrazujú osobnosti, ktoré považujú za hrdinov, pripomenula stanica N1. V uplynulých mesiacoch zamestnával srbskú metropolu spor o maľbu venovanú bývalému generálovi Ratku Mladičovi. Odporcovia muža odsúdeného za vojnové zločiny maľbu opakovane prekryli farbou, zatiaľ čo jeho ctitelia ju následne obnovovali.
Stoja za Ruskom
Dcéra ruského nacionalistického ideológa Alexandra Dugina zomrela v sobotu, keď explodoval jej automobil. Ruská tajná služba FSB obvinila z jej smrti ukrajinské spravodajské služby, čo Kyjev odmieta. Duginová plne podporovala ideológiu svojho otca a bola jeho pravou rukou, svoje články písala pre prokremeľskú stanicu RT a nacionalistickú televíziu Cargrad.
Budovala si tiež väzby na krajne pravicové hnutia v Európe.
Srbsko patrí k najviac proruským krajinám v Európe. V prieskume inštitútu NSPM z konca júna takmer štvrtina respondentov uviedla, že Rusko by malo byť hlavným zahranično-politickým partnerom balkánskej krajiny. Je to viac ako v prípade Európskej únie, ktorej dalo prednosť iba zhruba 21 percent Srbov.
Srbsko patrí k niekoľkým málo európskych krajín, ktoré sa odmietli pripojiť k západným sankciám voči Rusku za jeho inváziu na Ukrajinu. Podľa sondáže protiruské sankcie odmieta 84 percent obyvateľov.