Európska únia dúfa, že zo Spojených štátov dostane pozitívnu odpoveď na svoj návrh obnovy medzinárodnej dohody o iránskom jadrovom programe. Vyjadrenie Washingtonu by mohlo prísť už tento týždeň, uviedol dnes šéf únijnej diplomacie, ktorá text spracovala, Josep Borrell. Podľa neho už nie je možné návrh ďalej vylepšovať. Teherán na dokument poskytol uvážlivú odpoveď, dodal Borrell.
"(Návrh) bol zaslaný Spojeným štátom, ktoré naň ešte formálne neodpovedali," uviedol Borrell pri dnešnej debate na univerzite v španielskom meste Santander. Podľa neho návrh na obnovenie dohody o iránskom jadrovom programe dosiahol "rovnováhu" a nie je ho možné zlepšiť "jedným ani druhým smerom".
Na text, ktorý je výsledkom 16 mesiacov trvajúceho nepriameho rokovania medzi Iránom a USA, na ktorom sa zúčastnili tiež krajiny Európskej únie, Čína a Rusko, podľa Borrella Teherán poskytol uvážlivú odpoveď.
Ak by s unijným návrhom súhlasil aj Washington, otvorila by sa cesta k obnove dohody z roku 2015. Iránska diplomacia dnes USA obvinila z toho, že rokovania zdržiavajú. Znenie iránskej odpovede ani text návrhu Únie však nie sú verejné.
Medzinárodná dohoda známa pod skratkou JCPOA vznikla s cieľom zvýšiť medzinárodnú kontrolu nad iránskym jadrovým programom výmenou za zrušenie sankcií proti Iránu. V roku 2018, za administratívy Donalda Trumpa, z nej odstúpili USA, pretože ju považovali za málo dôslednú, a začali obnovovať proti Teheránu sankcie. Následne prestal plniť záväzky obsiahnuté v dohode aj Irán.
Dohoda môže mať kľúčový význam pre zabezpečenie stability v regióne. Izrael už pohrozil útokmi proti iránskym cieľom, ak by sa nepodarilo dostať iránsky jadrový program pod kontrolu za použitia diplomatických prostriedkov.
Krajina sa totiž obáva, že by Teherán mohol vyrobiť jadrové zbrane. Irán síce tvrdí, že by mohol jadrovú bombu v budúcnosti zostrojiť, dodáva však, že jeho jadrový program má výlučne civilné ciele.