Juh Európy ďalej zvierajú extrémne horúčavy s teplotami dosahujúcimi až 40 stupňov Celzia a trvá vysoké riziko vzniku nových požiarov. Grécke úrady dnes nariadili evakuáciu na ostrove Lesbos, kde sa oheň šíri blízko obľúbeného letoviska Vatera.
Na ostrove Malorka už osvieženie neposkytuje ani more, ktorého teplota sa blíži 29 stupňom. V rakúskom Neziderskom jazere klesla hladina na historicky najnižšiu úroveň a horúčavy spôsobili úhyn rýb, napísala agentúra APA.
V Grécku dnes teploty na mnohých miestach prekročia 40 stupňov, čo sú spolu so suchom ideálne podmienky na vznik požiarov. Jeden z nich sa teraz šíri v národnom parku Dadia na severovýchode krajiny, ktorý je známy svojimi rozľahlými lesmi. Na ostrove Lesbos oheň ohrozuje domy v letovisku Vatera, napísal denník Kathimerini.
Naopak obyvatelia regiónov pri pobreží Atlantiku na juhozápade Francúzska sa po rozsiahlych požiaroch vracajú postupne domov, uviedla agentúra DPA. Evakuovať sa tam muselo vyše 30-tisíc ľudí, oheň spálil plochu cez 20-tisíc hektárov, čo zhruba zodpovedá rozlohe Košíc.
Na Malorke sa už na neobvykle vysokú teplotu vyhrialo aj more, napríklad na pláži v Palma de Mallorca má teraz voda 28,7 stupňa, čo podľa spravodajcu Mallorca Magazin zodpovedá teplote vo vani. V tomto ročnom období pritom máva more podľa dlhodobého priemeru teplotu pod 25 stupňov.
"Človek si pripadá, ako by sa kúpal vo vývare, pritom august, kedy bývajú teploty najvyššie, je ešte len pred nami," napísal týždenník.
V Neziderskom jazere na pomedzí Rakúska a Maďarska hladina klesla na najnižšiu úroveň od začiatku merania v roku 1965 – je na úrovni 115,01 metra nad hladinou mora. Pri vysokých teplotách, ktoré teraz panujú, pritom hladina ďalej klesá tempom zhruba 0,7 až jeden centimeter denne.
Jazero je aj v priaznivejších podmienkach veľmi plytké, v najhlbších miestach okolo 1,8 metra, teraz je to často aj len 90 centimetrov. Teplota vody je okolo 30 stupňov, čo vedie k nižšiemu obsahu kyslíka a hromadnému úhynu rýb.