Ruská generálna prokuratúra označila investigatívnu skupinu Bellingcat a podobne zameraný nezávislý portál The Insider za nežiaduce organizácie.
Ruskí občania majú zakázané s nimi spolupracovať, toto rozhodnutie znamená praktický zákaz ich pôsobenia v Rusku, uviedol ruskojazyčný servis BBC.
Ruské úrady Bellingcat a The Insider už vlani označili za zahraničných agentov a po 24. februári, keď Rusko začalo vojnu proti Ukrajine, zablokovali prístup na ich internetové stránky.
Bellingcat a The Insider v minulosti zverejnili články týkajúce sa zasahovania ruských spravodajských služieb do politických procesov v iných krajinách alebo o pôsobení súkromnej Wagnerovej skupiny, ktorej žoldnieri sa zapájajú do radu konfliktov v záujme Moskvy.
Priniesli tiež podrobné materiály týkajúce sa otravy bývalého spravodajského dôstojníka Sergeja Skripala v Británii aj najznámejšie osobnosti súčasnej ruskej opozície Alexeja Navalného.
Bellingcat: Ako môže pár novinárov ohrozovať najväčší štát?
Investigatívny tím Bellingcat na rozhodnutie ruskej prokuratúry zareagoval na svojom webe, kde sa ohradzuje voči jej odôvodneniu, že má spolu s The Insider „predstavovať hrozbu pre základy ústavného poriadku a bezpečnosti Ruskej federácie“.
„Odsudzujeme toto absurdné rozhodnutie ruských úradov a snažíme sa pochopiť, ako môže nezávislý kolektív dvoch desiatok novinárov, ktorí pracujú s verejne dostupnými zdrojmi, predstavovať hrozbu pre základy najväčšej krajiny sveta,“ argumentujú v stanovisku Bellingcat.
Dodávajú, že rozhodnutie ich súčasne neprekvapilo, keďže zoznam takzvaných „nežiaducich organizácií“ už zahŕňa množstvo medzinárodných a ruských médií a organizácií pre ľudské práva, ktorých „jedinou vinou je, že nebojácne vyšetrovali vládne pochybenia, porušovanie ľudských práv a páchanie korupcie v Rusku“.
Podľa Bellingcatu je zrejmé, že ich označenie za nežiaducu organizáciu má za cieľ odradiť ruských občanov od interakcie s výsledkami ich investigatívnej práce a ruské úrady tým chcú zastrašiť ďalšie podobne ladené médiá.
„Ruským čitateľom, ktorí chcú mať prístup na našu webovú stránku, budeme naďalej ponúkať riešenia,“ uzatvárajú investigatívci v stanovisku.
Zoznam sa rozrastá
Na ruský zoznam nežiaducich organizácií sa dostal aj inštitút CEELI sídliaci v Prahe, čo je mimovládna organizácia zasadzujúca sa o právny štát. Podľa generálnej prokuratúry činnosť organizácií predstavuje "riziko pre základy ústavného poriadku a bezpečnosť Ruskej federácie".
BBC napísala, že označenie "nežiaducej organizácie" ruská justícia médiám udeľuje pomerne málo, najväčší ohlas vzbudil pred rokom praktický zákaz investigatívneho portálu Projekt.
Tento rok v marci sa na tento zoznam dostala napríklad investigatívna skupina OCCRP zameriavajúca sa na odhaľovanie korupcie a organizovaného zločinu.