Lídri Severoatlantickej aliancie po viac ako desiatich rokoch prijali nový "strategický koncept" popisujúci aktuálne výzvy pre NATO a plány okolo bezpečnostnej spolupráce.
Dokument vydaný na aliančnom summite v Madride sa vzhľadom na vojnu na Ukrajine obsiahlo venuje Rusku, ktoré označuje za "najvýznamnejšiu a priamu hrozbu pre bezpečnosť spojencov".
Dlhodobý plán NATO však prvýkrát spomína aj Čínu, ktorá je tiež vykresľovaná ako hrozba, všimol si web Politico.
Vojna všetko zmenila
Predchádzajúca aliančná stratégia pochádza z roku 2010 a k Moskve a Pekingu sa stavala diametrálne odlišným spôsobom. Zatiaľ čo Čína si vo vtedajšom dokumente vôbec žiadny priestor nevyslúžila, k Rusku vtedy NATO uvádzalo, že s ním má záujem rozvíjať "naozajstné strategické partnerstvo", pripomína denník The New York Times.
Vplyv Číny na medzinárodnej scéne však odvtedy dramaticky narástol, zatiaľ čo útok Ruska na Ukrajinu pochoval akékoľvek predstavy o spolupráci s Moskvou.
"Vo svetle jej nepriateľských taktík a činov, nemôžeme Ruskú federáciu považovať za nášho partnera," uvádza nová strategická vízia. Zdôrazňuje, že NATO sa chce konfrontácii s Ruskom vyhnúť, bude však ďalej reagovať na jeho kroky a posilňovať svoje obranné schopnosti.
Aliancia je vraj ochotná zachovať otvorené komunikačné kanály s Moskvou, akúkoľvek zmenu vzájomného vzťahu podmieňuje zastavením "agresívneho správania".
Spojenie sa nevypláca
Pokiaľ ide o Čínu, nový dokument ju prezentuje ako krajinu s "ambíciami a nátlakovými postupmi", ktoré predstavujú pre NATO komplexnú výzvu.
Upozorňuje na jej "hybridné" operácie v kybernetickej sfére, snahu kontrolovať výrobu kľúčových technológií alebo "rýchle rozširovanie" jadrového arzenálu.
"Prehlbujúce sa strategické partnerstvo medzi Čínskou ľudovou republikou a Ruskou federáciou a ich vzájomne sa posilňujúce pokusy podkopať medzinárodný poriadok založený na pravidlách idú proti našim záujmom a hodnotám," dodáva NATO v pasáži o Číne.