Turecko stále čaká na písomnú odpoveď Švédska a Fínska ohľadom výhrad, ktoré vznieslo proti vstupu týchto krajín do Severoatlantickej aliancie.
Dnes to povedal turecký minister zahraničia Mevlüt Çavuşoglu, ktorého citovala agentúra AFP. Turecko obom krajinám vytýka, že podporujú teroristické organizácie, čím Ankara myslí niektoré kurdské skupiny. Turecký prezident Recep Tayyip Erdogan dnes uviedol, že Ankara nemieni v tomto bode zo svojich požiadaviek zľaviť.
Spoločné hľadanie kompromisu
Vyjadrenie tureckých politikov prichádza deň po tom, čo fínska premiérka Sanna Marinová povedala, že by rokovania ohľadom tureckých výhrad mali skončiť do summitu NATO, ktorý sa uskutoční v Madride koncom mesiaca. Inak podľa nej hrozí, že sa proces vstupu do NATO zastaví. Ankaru tiež vyzvala, aby sa viac podieľala na hľadaní kompromisu.
"Obe krajinám sme naše požiadavky oznámili písomne. Teraz čakáme na písomnú odpoveď," uviedol turecký minister zahraničia. Naznačil pritom, že Ankare zrejme nebude stačiť sprísnenie protiteroristických zákonov, ktoré sľúbilo Švédsko.
Turecký prezident Erdogan dnes pri stretnutí s poslancami svojej Strany spravodlivosti a rozvoja povedal, že Turecko nemieni zo svojich požiadaviek v oblasti terorizmu zľaviť. "Kým Švédsko a Fínsko neprijmú konkrétne opatrenia v boji proti terorizmu, tak sa náš postoj nezmení," uviedol Erdogan.
Neurčitý termín
Ankara považuje za teroristickú organizáciu napríklad Stranu kurdských pracujúcich, ktorá je na zozname teroristických organizácií aj v USA a EÚ. Turecko však považuje za teroristické aj kurdské milície YPG, ktoré sú aktívne v severnej Sýrii a ktoré v boji proti organizácii Islamský štát získali podporu mnohých západných krajín.
Generálny tajomník Jens Stoltenberg dnes uviedol, že dúfa, že sa obe škandinávske krajiny stanú členmi NATO čo najskôr. Uviedol, že nedokáže povedať, kedy presne sa to stane. Na konci minulého týždňa Stoltenberg odmietol, že by časovým termínom bol madridský summit.