Škótska premiérka Nicola Sturgeonová v utorok oznámila iniciatívu za nové referendum o nezávislosti Škótska od Británie.
Škóti v referende v roku 2014 rozhodli o zotrvaní v Spojenom kráľovstve. Sturgeonová však tvrdí, že na nové referendum je "nespochybniteľný mandát", a to najmä z dôvodu odchodu Británie z Európskej únie.
Ako zdôraznila, Škótsko – ktoré v britskom referende v roku 2016 väčšinovo hlasovalo proti brexitu – by si ako "nezávislá krajina mohlo určovať svoje vlastné smerovanie".
"Stojíme pred zásadnou otázkou: zostaneme naviazaní na ekonomický model Spojeného kráľovstva, ktorý nás predurčuje na relatívne slabé hospodárske a sociálne výsledky, ktoré sa mimo Európskej únie pravdepodobne nezlepšia, alebo namiesto toho zdvihneme zrak a vezmeme si inšpiráciu z porovnateľných krajín po celej Európe?" nastolila otázku škótska premiérka.
Podľa britskej legislatívy musí uskutočnenie referenda v Škótsku schváliť ústredná vláda v Londýne. Britský premiér Boris Johnson však opakovane zamietol Sturgeonovej požiadavky na zorganizovanie ďalšieho hlasovania.
Sturgeonová tvrdí, že Škótsko sa musí posunúť vpred aj bez súhlasu Londýna, keďže Škóti vo vlaňajších regionálnych voľbách "absolútnou väčšinou" podporili nezávislosť.
Premiérka v utorok predstavila dokumenty, ktoré porovnávali Škótsko s desiatimi podobnými európskymi krajinami vrátane Belgicka, Írska, Holandska či Švédska.
Poukázala, že tieto krajiny dosahujú lepšie hospodárske i sociálne výsledky než Británia. Sturgeonová plánuje v nasledujúcich mesiacoch zverejniť ďalšie štúdie, ktoré sa budú zaoberať menovými otázkami, verejnými financiami, členstvom v EÚ, obchodom, obranou i bezpečnosťou.